İllere Göre Ramazan Sofraları

On bir ayın sultanı nihayet evlerimize geldi, sofralarımız her zamankinden daha bereketli daha huzur verici oldu. En güzel yemekler bugünlere saklandı. Ramazan deyince insanın canı hep farklı lezzetler çeker ya işte bu yüzden illere göre ramazan sofraları nasılmış gezin, görün ve tanışın.

Rize

Ramazan sofralarının ilk durağı Karadeniz Turlarının en uğrak durağı Rize. Kara lahanadan, turşu tavasına, mıhlamasından en lezzetli tatlılarına kadar iştahları kabartan ne varsa hepsi Rize’de. Rize deyince akla ilk gelen mısır yemekleri ve lahanasını da es geçmemek lazım. Keyifli bir iftar sofrasının ardından siyah üzümünden yapılan pepecura’yı mutlaka denemelisiniz.

Gaziantep

Hiç Gaziantep’in o lezzet dolu yemekleri olmadan bir Gap Turu düşünülür mü? Tabi ki hayır. Usta aşçılarının hünerli ellerinden çıkan beyran çorbası ile iftara başlamak nasıl bir duygudur yaşamak istiyorsanız en kısa zamanda oraya gitmelisiniz. Lokantaların önünde uzun uzun sıralar olduğuna şaşırmamak lazım, kuzu ciğeri, cartlak kebabını ve beyran çorbasını başka nerede tadabilirsiniz.

Adıyaman

İçli köfteler, yahniler, patlıcan köfteleri, kaburga Adıyaman’da yenilmez de başka nerede yenilir? Ramazan sofralarının vazgeçilmez rotası Adıyaman’ın lezzet duraklarını ve doğal güzelliklerini yakından görmek isterseniz en kısa zamanda Adıyaman Turlarında yerinizi alın. Bereketli bir iftar sofrasından sonra canınız tatlı çekerse kadayıf, helva, peksimet damaklarınızı şenlendirecektir.

Kahramanmaraş

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi Kahramanmaraş tarhana çorbasıyla başlayıp yumurtalı veya susamlı pidesiyle son bulan o sofralarında mutlaka bulunmalısınız. Maraş çöreği, fıstıklı, haşlanmış, cevizli içli köfte, yoğurtlu köfte, acem, dövme, tavuklu, etli pilavları, mantı, sarma, bütün bunları aynı sofrada görmek nasıl bir şeydir görmek istiyorsanız ne yapın ne edin bu ramazan da Kahramanmaraş’a doğru yol alın derim. Bu güzel yemeklerin ardından tatlılarına yeriniz kalırsa lokma, tulumba, harmanda baklava, el böreği, çullama, irmik tatlısı, peynir tatlısı, revani aynı sofrada sizi bekliyor olacak.

Şanlıurfa

Şanlıurfa Turlarına henüz katılmadıysanız doğru zaman şimdi. Ramazan sofraların en güzel duraklarından Şanlıurfa’daki lezzetleri saymakla bitirilmez, yaşamak lazım. Boranı, lahmacun, çiğ köfte, siverek ekşisi, içli köfte, kebap çeşitleri ve daha neler neler. Bütün hepsi Şanlıurfa’nın ramazan sofralarında sizi bekliyor. Güzel bir yemeğin ardından şıllık, küncülü akıt tatlıları mideleri coşturmaya devam edecek.

Hatay

İllere göre ramazan sofraları listemizin bir durağı da Hatay. Hatay bu zamanda ne kadar da güzeldir, siz de benimle aynı fikirdeyseniz Hatay Turlarına doğru çevirin rotanızı. İftarınızı buranın ekşi aşı yada yoğurt çorbasıyla açıp ardından bir meze çeşidi olan kaytaz böreği ve abugannüç salatasıyla devam edin.

Edirne

Etli yemekler, hamur işleri, tatlı üçlüsünü aynı yerde bulabileceğimiz Edirne Turlarında ramazan sofraları çok da meşhur olur. Çerkez tavuğu, Rumeli lokması, kıymalı saray pidesi, kandili mantısı, hindi dolma, kesme tarhana bulamacı, yufkalı pilav, ciğer sarma ve daha neler neler. İftar yemeğinin sonuna geldiyseniz tatlısına da yer bırakmayı sakın unutmayın. Dilber dudağı, zerde, Selanik tatlısı, peynir tatlısı, höşmerim, keçi patisi, sargı burma ve dahası Edirne’nin ramazan sofralarında mutlaka denemeniz gereken tatlılarından bazıları.