İlkbaharda Gidebileceğiniz Yurt Dışı Rotaları

Doğanın uyandığı en güzel mevsimdir ilkbahar. İlkbaharın gelmesiyle birlikte ‘yazın nereye gitsem’ soruları başlar. İnsanın içini kıpır kıpır eden bu mevsim sakinliği seven tatilciler için harika alternatifleri beraberinde getiriyor. Yeni yerler keşfetmenin verdiği heyecanla ilkbaharda gidilebilecek yurtdışı rotaları geliyor!

Saraybosna

Bosna Hersek’in tam orta noktasında geniş bir vadide konumlu Saraybosna, tarihi geçmişinde pek çok medeniyetin aynı çatıda yaşadığı bir şehirdir. Bu nedenle “Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak adlandırılır. İçinde cami, kilise ve sinagoglara aynı yerde rastladığımız nadir şehirlerden biridir. Saraybosna’ya gittiğinizde şehrin doğal güzellikleri ve tarihi yerleri içinde etkileneceğiniz harika bir tatil sizi bekliyor.

Budapeşte

Tuna Nehri’yle bütünleşmiş Budapeşte, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle en görülesi şehirlerden biri. Aynı zamanda tam bir kültür ve sağlık şehri olan Budapeşte; kaleleri, kaplıcaları, köprüleri, türbeleri, kiliseleri ve ihtişamlı yapılarıyla iç içe geçmiş durumda. Eğer Budapeşte turlarına katılmayı tercih ederseniz, Prag ve Viyana’da gezi programınıza dahil olacaktır.

Üsküp

İlkbaharda gidilebilecek yurtdışı rotalarından bir diğeri Makedonya’nın başkentliğini yapan Üsküp. Osmanlı mimarisinin izlerini günümüzde hala görebildiğimiz bu şehir, Vardar Nehri’nin iki yakasında kurulu. Nehir şehri Eski ve Yeni Üsküp olarak bölmekte. Eski Üsküp’te; cami, çarşı ve hamamlar, Yeni Üsküp’te ise; alışveriş merkezleri, kafeler ve devasa binalar bulunuyor. Şehrin tam ortasındaki Taş Köprü, iki yakayı birbirine bağlıyor. Osmanlı izlerini günümüze taşıyan şehri ziyaret etmek isterseniz Üsküp’e kesinlikle gitmelisiniz.

Marsilya

Akdeniz’in zenginliklerini gözler önüne seren Marsilya, harika manzaralara ev sahipliği yapıyor. Deniz-kum-güneş, eğlence ve tarihin bir arada toplandığı kentin dar sokaklarında keşif turları atabilirsiniz. Marsilya’ya gitmişken Nice ve Milano turlarını da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Amsterdam

Avrupa’nın en görülesi ve en köklü şehirleri arasında gösterilen Amsterdam’ın tarihi 12. yüzyıla dayanıyor. Amsterdam’da birçok gezip görülmesi gereken yer bulunuyor. Anne Frank’ın Evi, Van Gogh Müzesi, Madame Tussauds Müzesi, Dam Meydanı, Rijks Müzesi ve dahasını keşif listenize ekleyebilirsiniz. İnsanı alıp farklı dünyalara götüren bu şehirde köprüler, taş evler sizi bekliyor olacak. Amsterdam’ı simgeleyen rengarenk bisikletlerle şehir turu atmayı ihmal etmemizde fayda var. Kanal kenarında uzun yürüyüşler yaparken harika manzaralar etrafınızı saracak.