İlk Kez Yurtdışı Tatili Yapacaklara Altın Kurallar

Yurtdışı tatili yapmak son yıllarda daha cazip hale geldi. Uygulanan kampanyalar, ekonomik uçak bileti sayesinde yurtdışına çıkmak yurtiçi tatillerine oranla karlı olmaya başladı. Gideceğiniz yurtdışı seyahatiyle ilgili yapmanız gereken her şeyi eksiksiz yaptığınızda keyif dolu tatile çıkma zamanınız gelmiş demektir. Hazırlıklarınızı yapmaya başladıysanız şimdi sıra ilk kez yurtdışı tatili yapacaklara altın kurallar listemizi incelemeye geldi.

Gideceğiniz rotanın keşif listesini çıkarın

Yurtdışı seyahatinin en önemli kurallarından biri gitmek istediğiniz yerin çevresinde neler var neler yok, gezilecek yerleri nereler gibi bilgileri önceden kararlaştırmaktan geçiyor. Bilmeden gittiğiniz rotada boşa geçireceğiniz her dakikanın çok önemi olduğunu bilerek tedbirinizi almalısınız. Şayet bir tur organizasyonuyla gezecekseniz bu gibi sıkıntıları yaşamazsınız ancak kendi başınıza tatil yapma planlarınız varsa bu durum biraz zorlayıcı olacaktır. İşte tam bu noktada yapmanız gereken gideceğiniz rotanın keşif listesini çıkarmak olmalı.

Hava şartlarını inceleyin

Yurtdışı tatilinizde beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için gideceğiniz yerin hava şartlarına mutlaka göz atın. Orada geçireceğiniz her günün hava durumunu bilirseniz kıyafet seçimlerinizi yapmakla sıkıntı çekmezsiniz. Sıcak bir iklimde yanınıza alacağınız birkaç parça kıyafet ve sırtınıza taktığınız bir sırt çantası size yetecektir.

Gideceğiniz ülkenin mutfak kültürünü araştırın

Yurtdışı seyahatlerinin en önemli detaylarından biri de mutfak kültürü olduğunu unutmayın. Ülkemizde yediğiniz yemeklerin yerini tutmayacak belki ama damak tadınıza uyacak şeyler mutlaka çıkacaktır. Bunun için yapmanız gereken şey de; internet üzerinden tavsiye edilen mekanların menüsünü incelemek olabilir mesela. Hiç bir şey bulamıyorsanız turunuz esnasında bir süpermarkete girip canınız ne çekiyorsa alabilir, ara öğün olarak güzel seçenekler bulabilirsiniz.

Bavulunuzu havayolu şirketinin ağırlık bilgilerine göre ayarlayın

Her havayolu şirketinin bagaj kapasite ölçüsü vardır. Şayet son dakika ekstra bir para ödemek istemiyorsanız havayolu şirketinizin bagaj hakkı kurallarını bilmeniz gerekiyor. Onu da koyayım, bu da olsun dediğiniz her şey aslında size ekstra bir masraf olarak geri döner. Bunun için yapılacak tek şey var; gerçekten işinize yarayacak şeylerle seyahate çıkmak. Valizinizi hazırlarken fonksiyonel eşyalar kullanmak her zaman işinize yarayacaktır.

Gitmek istediğiniz yurtdışı seyahati hakkında henüz karar veremediyseniz Yurtdışı Turları inceleyip size en yakın gelen rota için hazırlıklara başlayabilirsiniz. O zaman şimdiden keyifli tatiller. 🙂