İlk Kez Gideceklere Adım Adım Floransa Rehberi

İtalya neden bu kadar popüler diye sorarsanız içindeki cennet köşeleri sayesinde demek yanlış olmaz. Yoksa siz hala İtalya tatili yapmadınız mı? Kuzey İtalya’nın cennet köşesi Floransa’yı yakından görmediniz mi? O zaman ne yapın ne edin acilen rotanızı İtalya’ya çevirip keşfe başlayın. Rönesansın doğum yeri, Toscana’nın başkenti Floransa, ilk kez gideceklere adım adım Floransa rehberiyle sizinle.

Floransa’ya gitmek için Floransa uçak biletini önceden ayırtın. Sonra verin elinizi Floransa. Bu güzel şehirde gezerken insanın gezdikçe gezesi gelir. Burada gezerken neredeyse her yerine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şayet doğa sporlarını seviyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz demektir. Floransa gezisine ilk olarak Duomo’dan başlayın. Duomo magnetleriyle çok ünlü bir şehir, özellikle de Floransa Katedrali magnetiyle. Diğer ismi Santa Maria del Fiore olan Duomo’nun inşaatı çok eski zamanlara dayanıyor. Kubbesine gelince; Brunelleschi’nin inşa ettiği bu kubbe Rönesans mimarisinin en önemli örneği denebilir. Buraya çıkmak için kubbenin ufacık merdivenlerini kullanabilir, müthiş manzaranın tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Fotoğraflarla en güzel anlarınızı taçlandırmayı da sakın unutmayın.

Duomo gezinizi tamamladıysanız burayla hemen karşılıklı olan Aziz Giovanni Vaftizhanesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu sekizgen katedralde Medici ailesi üyeleri ve birçok sanatçının vaftiz edildiği biliniyor. Sadece bu ufak bilgi bile buraya gelen ziyaretçilerin sizin hakkınızda rehber olduğunuzu düşünmeleri an meselesi olabilir. 🙂

İlk kez gideceklere adım adım Floransa rehberindeki gezinize Piazza della Signoria’dan devam edin. Floransa için önemi büyük buranın. Ufak bir meydan ama içinde görmeniz gereken tam 3 yapı ve 1 heykel var. Keyifli bir keşif turundan sonra mola vermek isterseniz meydandaki kafeler süper bir fikir olabilir. Medicilerin eski sarayı olarak tanınır Palazzo Vecchio yani Signoria Meydanı. Burada göreceğiniz saray çok eski zamanlarda Floransa Şehir Devleti yönetim binası olarak kullanılırmış. Açıkhava müzesi tadında Loggio dei Lanzi. Öylesine farklı öylesine hayran bıraktıran bir yerle tanışacaksınız burayı gördüğünüzde. Heykelleri, kemerleriyle çok ünlü Loggio dei Lanzi. Hatta göreceğiniz o kemerler o kadar beğenilmiş ki bir zamanlar bütün meydanın bu kemerlerle doldurulması istenmiş. Loggio dei Lanzi turunuzda göreceğiniz tam tamına 5.17 metre yüksekliğindeki Michelangelo’nun Davud Heykeli’ni görmek için Michelangelo Tepesine çıkın. Tabi çıkmak biraz eziyet olacak ama adım adım şehir turu atmak gibisi de yok değil mi?

Floransa’da müze ziyareti yapacaksanız gideceğiniz yer Galleria Degli Uffizi olmalı. Dünya’nın en eski ama en ünlü sanat müzesi burası. Bu müzede neler göreceğinizi merak ediyorsanız; Floransa’ya yöneticilik yapmış Medici ailesinin sanat eserleri burada sizi bekliyor olacak. Peki ne tür eserler bunlar? Bottivelliler, Tizianolar, Michelangelolar, Raffaellolar, Caravaggiolar kısacası Barok ve Rönesans sanatının en önemli eserleri burada. Ayrıca herkesin merak ettiği Venüs’ün Doğuşu adındaki tablo bu müzede ziyaretçilerine açık.

İlk kez gideceklere adım adım Floransa rehberinin mükemmel duraklarından Eski Köprü yani diğer adıyla Ponte Vecchio. Bu eşsiz köprüye çıkın ve Floransa’nın güzelliğine güzellik katan bir manzarayla tanışın. Canınız buraya dair hediyelik eşya alışverişi yapmak istiyorsanız buradaki dükkânlar size güzel bir alternatif olabilir. Ponte Vecchio Köprüsü 14. yüzyılda yapılmış ama II. Dünya Savaşı sırasında bombalanarak yıkılan diğer köprülere göre bugün hala dimdik ayakta durmayı başarmış bir köprü burası. İlk kez gideceklere adım adım Floransa rehberini yakından keşfetmek istiyorsanız Roma-Floransa-Venedik Turlarını kaçırmayın.