Hindistan Mutfağında Ne Yenir, Ne İçilir?

Bol baharatlı, lezzetli mi lezzetli farklı deneyimlerin olduğu bir mutfak kültürüyle tanışmak istiyorsanız Hindistan mutfağı tam size göre olabilir. Eti ve bakliyatın eksik olmadığı sofralarında etten hoşlanmayanlar tercihini sebzeden yana kullansa da her türüyle oldukça leziz bir mutfak var Hindistan’da. Her bölgeye göre değişen Hindistan mutfağı bizimle.

Hint mutfağının olmazsa olmazları enfes baharatlarıyla meşhur köri sosu. Başı bunlar çekse de her yere göre değişen mutfak kültüründe farklı farklı birbirinden güzel yemekleri karşımıza çıkıyor. İlk olarak şunu belirtelim mercimek neredeyse her yemeklerinde mutlaka mevcut. Et severler Hindistan mutfağında tavuğa doyacak. Neden tavuk? Çünkü onlar mutfaklarına inek eti sokmazlar. Tatlılarındaysa başı tarçın çekiyor. Şimdi gelelim yemeklerine;

Ne yenir?

Pilav: Hindistan mutfağında pirinçle sürekli karşılaşacaksınız. Ama pirincin her türünü sevmezler, “patna” Hintlilerin tek tercihi. Yapılırken aroma vermesi ve uzun olması onlar için en büyük özellikler. Ayrıca roti veya çapati ekmeği (içi kıymalı veya sebzeli olur) yemeklerinin en büyük yardımcısı. Kuzey Hindistan için durum bu, ama güneye doğru gittiğinizde pirincin yoğun olmadığını göreceksiniz.

Chichen Tikka Curry: Et severlerin tercihi olmalı bu yemek. köriyle harmanlanmış tavuk parçacıkları şişe geçirilir ve bir güzel pişirilir. Daha yoğun baharat kıvamı isteyenler için özel olarak daha çok baharatlı da yapılabilir.

Raitan: Hindistan mutfağında ana yemeklerin yanında gelen bir aperatif Raitan. Bizim bildiğimiz cacık gibi salatalık ve yoğurtla yapılıyor. İsteğe göre ananas ya da domates ilave edilebilir.

Cachumbar: Domates, soğan, limon suyu ve sirke olan Cachumbar yine Raitan gibi Hindistan mutfağının aperatiflerinden.

Aunda: Haşlanmış yumurtaların önce köri ile buluşup sonra tereyağında kızartılarak yapılan ve Hindistan mutfağının parlayan lezzeti Aunda. Enfes bir hale dönüşen o yumurtalar taze sebzelerle masalara servis edilir.

Kulfi: Bu güzel yemekleri bir güzel yedikten sonra canınız tatlı çekerse Hindistan mutfağında Kulfi imdadınıza yetişir. Koyun ve inek sütü ile yapılan dondurma kıvamında olan bu tatlı muhallebi gibi yumuşacık servis edilir.

Ne içilir?

Hindistan mutfağının Türk mutfağından çok farklı olduğunu söyleyemeyiz. Bizim mutfağımızda çayımız nasıl gelenekselleşmişse Hintliler için de durum aynı. Tek fark şekerli, sütlü ya da sade olarak servis ediliyor olması. Çay sevmeyenler sizi de unutmuyoruz; Hindistan mutfağından yine bir şeyler ararsanız elmadan yapılan meyve suyu damak tadınıza uyacaktır. Şekerle yapılan bir ayran hayal edin ama tadı muhteşem olsun, “lassi”yi mutlaka denemelisiniz. Şayet alkollü içecekleri seviyorsanız Hindistan mutfağında bulması zor ama Delhi ve Mumbay’a yolunuz düşerse buranın yerel şaraplarını deneyebilirsiniz. “Sula” tercih edilebilir mesela.

Hindistan mutfağında her şeye hazırlıklı olun. Farklı kokular, farklı yemekler… Karabiber dökerek kavun karpuz yenilebilen Hindistan mutfağında baharatlarla süslü çok lezzetli etler göreceksiniz. Bize sorarsanız Hindistan Turlarına katıldığınızda her şeyden mutlaka tatmalısınız. Ne kadar gezseniz de mutfağını tanımadan gezmek zevk vermez.