Hindistan Gezi Notları

Dünyada gezilip görülecek ne kadar farklı yerler var değil mi? Nereden başlamalı, neler yapmalı, neler yemeli say say bitmez, ömür yetmez. Eğer siz de egzotik tatilcilerdenseniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Hindistan, renk cümbüşü arasında kaybolacağınız, Asya’nın parlayan güneşi bir ülke. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ve kültüre ev sahipliği yapmış bir yer burası. Dünya üzerindeki farklı birçok dini kendi toprakları içinde barındıran Hindistan’ın kültürel, tarihsel ve doğal güzelliklerini tahmin bile edemezsiniz.

Hindistan Turlarına katıldığınızda yakinen göreceğiniz gibi renkler arasında kaybolacaksınız. Taj Mahal’den Kırmızı Kale’ye, kısacası dünyanın her yerinden turisti kendine çekmesi ile ziyaretçilerinin doğal ve mimari bir ülke olduğunu adeta ispatlarcasına keşfetme imkânını gururla sunuyor. Sinemalardan ya da televizyondan izlediğiniz o ödüllü filmlerinden az çok görmüşseniz rengârenk kostümleri ve sevimli karakterleri burada canlı canlı görecek, eğlencelerinde müziğin ritmine katılacak ve o renk cümbüşünün keyfini doya doya yaşayacaksınız.

Hindistan’da alışveriş dediğimizde; aman kendinizi kaybetmeyin, çünkü rengârenk kumaşlar, el işi çömlekler, Hintlilerin yaptıkları takılar, kaşmir paşminalar arasında sakin elde değil. (bayanlar bu özellikle bizim için) 🙂

Hindistan’da gezilecek yerlere geldiğimizde; Taj Mahal, Delhi, Agra, Jaipur, Fatehpur, Sikri rotaları Hindistan gezinizin mutlaka baş sıralarında olmalı.

Dünyaca ünlü Hindistan mutfağı; olmazları olmazlarından eşsiz kokulu baharatları ilk sırada. Ülkede gezdiğiniz zaman tadına bakılacak o kadar lezzete sahip ki saymakla bitiremeyiz. Hem çok lezzetli hem de ucuz. Sadece güney kısmındaki yemekleri Tayland turlarına katılmışsanız aynı acılıkta olduğunu göreceksiniz. Fakat Hindistan’a giden çok fazla turist olduğu için zaten dünyanın her yerinden yemekler her yerde bulunuyor. Bu yönden sıkıntı çekmezsiniz. Özellikle Hint Thali yemeklerini mutlaka tavsiye ederiz.