Hıdırellez (Kakava) Şenlikleri

Osmanlı’ya uzun yıllar ev sahipliği yapmış güzel şehir Edirne’nin her yıl düzenlenen meşhur Hıdırellez şenlikleri yine coşku dolu saatleri ile merhaba diyor. Soğuk kış günlerini geride bıraktıysak o zaman yapılacak tek bir şey kalıyor; yazın müjdecisi meşhur Hıdırellez şenliklerine katılmak.

Yeşille iç içe tarihiyle, coğrafyasıyla ülkemizin en güzel, en özel şehirlerinden Edirne. Türklerin önemli günlerinden Hızır ve İlyas peygamberlerin tek bir gül altında buluştukları inancıyla Hıdırellez (Romalılara göre Kakava) eğlenceleri koca bir sene boyunca halkın sabırsızlıkla bekledikleri özel bir gün haline gelmiş.

Her yılın 5 ve 6 Mayısında kutlanan Hıdırellez aslında baharın gelişini müjdeleyen bir simge. Ertesi gün de bütün Türkiye genelinde kutlanır Hıdrellez şenlikleri. Edirne’de sabah erkenden kalkan halk doğru nehir kıyısına giderler ve ellerine birer tane su kabı alıp nehirde yüzlerini yıkarlar. Bazılarının inanışında günahlarından arınacağına inanarak nehire gidip yüzer. Genç kızlar en yeni elbiseleriyle veya gelinliklerle Sarayiçi’nde ellerindeki söğüt dallarıyla yürürler. Sonra o söğüt dallarını kapılara asarlar. Asıl akşam olduğunda eğlence başlıyor burada. Akşam niyet çömleklerinin başında toplaşıp maniler ya da istedikleri niyetleri söylerler.

Edirne’nin bu coşku dolu anlarına şahit olmak istiyorsanız Edirne Turlarına katılabilirsiniz. Ya da burada daha uzun zaman geçirmek isterseniz de birbirinden güzel Edirne Otellerinden yerinizi şimdiden ayırtın. Bu eğlence dolu günlerden sonra güzel bir şehir keşfine kimse hayır diyemez. Hıdırellez Edirne’de iki farklı yerde kutlanır genelde. Biri; yarışmaların, konserlerin, dans gösterilerinin olduğu Saraçlar Caddesi’nde, diğeri; Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’nde.

Bolluk, bereket, sağlık, para, eş, vs. daha sayılabileceğimiz ne dileğiniz varsa onların kabulüne inanmaktır aslında Hıdırellez’in kutlanma amacı. Gül ağaçlarına asılan ya da su bırakılan dilekler toplanır. Gönlünüzden geçerek dilediğiniz her dilek kabul olur derler o gecede. Böyle farklı inanışların olduğu bir gün işte.

Planlarınızı şimdiden ayarlayın, yapılacak işlerinizi son güne bırakmayın. 5-6 Mayıs’ta Edirne Hıdırellez Şenlikleri sizi çağırıyor. Şimdiden iyi eğlenceler o zaman. 🙂