Hafta Sonunuzu Renklendirecek Safranbolu Turu

Zordur Safranbolu’yu cümlelerle anlatmak. Gelenekselliğinden hiçbir şey kaybetmeden kültürel mimarisini korumuş ülkemizin en can alıcı yerlerinden biridir Safranbolu. Turizmimizin kalkınmasına da büyük katkı sağlamıştır aynı zamanda. Harika manzaralar eşliğinde Arnavut kaldırımlı şirin mi şirin sokakları, tarihi yapıları ve sohbeti hoş insanlarıyla Safranbolu turu hakkında diye merak ettiğimiz her şey bu yazıda.

Kristal Cam Teras’ta Tokatlı Kanyonu’nu Kuş Bakışı İzleyin

Tonlarca ağırlık taşıyabilme kapasitesine göre camdan inşa edilmiş bu yapı manzara keyfi yapmak isteyenlerin için en güzel adreslerden. Safranbolu tatilinizde bir kez olsun ziyaret etmeniz gereken Kristal Cam Teras aynı zamanda yöresel lezzetleriyle de ön planda.

Tokatlı Kanyonu’nda Safranbolu’nun Güzelliklerini Kucaklayın

Ülkemizin en önemli kanyonlarından biri olan Tokatlı Kanyonu keşif listenizde mutlaka olmalı. Safranbolu turu yaparken 9 km’lik yürüyüş parkurunda turlarken bölgenin doğasıyla yakından tanışabilir, binicilik ve paintball aktiviteleriyle turunuza hareket katabilirsiniz. Ya da tam bir keyif düşkünüyseniz ağaçların gölgesinde tavşankanı çayınızı yudumlayarak buraya ait tüm güzelliklere ortak olabilirsiniz.

Hıdırlık Tepesine Çıkmadan Olmaz

Sıra Safranbolu’nun en güzel manzaralı yerinde. İsminden de anlaşılacağı gibi Orhan Gazi dönemi kumandanlarından Hıdır Bey’in türbesinin olduğu Hıdırlık Tepesi, harika fotoğraf karelerinin eşsiz adresi diyebiliriz. Şehrin en çok talep gören yeri aynı zamanda.

Yemenicilerin Meşhur Dükkanlarını Ziyaret Edin

Safranbolu’nun nostaljik havasını içinize çekmeye ne dersiniz? O zaman Yemeniciler Arastası’na çevirin rotanızı. Özellikle Eski Çarşı bölgesi hem turistik hem de tarihi değerlere sahip yeridir. El işi ürünlerin satıldığı bu durakta büyüklü küçüklü sıralanmış dükkanlar var. Sevdiklerinize alışveriş etmek için güzel bir tercih olabilir.

Bulak Mencilis Mağarası’nı Listenize Ekleyin

Buraya çıkmak biraz zahmetli olsa da Safranbolu tatilcilerinin keşif listesinde olması gereken bir durak Bulak Mencilis Mağarası. İndiğinizde iyi ki gelmişim dedirten mağara, ülkemizin en büyük beşinci mağarası olma özelliğine sahip. 6000 m’lik uzunluğa sahip olsa da sadece 400 m’si ziyaretçilere açık. Mağaranın büyüleyici atmosferine daha girerken kapılacaksınız.

Safranbolu Tatilinize Yörük Köyü’nde Son Verin

Safranbolu’ya 10 kilometrelik mesafede kalan Yörük Köyü’ne dönüş yoluna geçtiğinde uğrayabilirsiniz. Koruma altındaki bu bölge daracık sokakları ve en önemlisi de tarihi geçmişinden günümüze uzanan evleriyle ünlü. Burada geçirdiğiniz anları fotoğraf kareleriyle taçlandırmayı ihmal etmeyin.

Tarihi Safranbolu Evlerinden bir görüntü

Safranbolu Yemeklerinden Tatmadan Dönmeyin

Zengin bir mutfak kültürü karşılayacak sizi Safranbolu’da. Eski Çarşı’da tadacağınız tüm lezzetlerin tadı damağınızda kalacak. Etli yaprak sarmasından kuyu kebabına, Safranbolu simidinden enfes lokuma uzanan lezzet keşfine hazır olun.

Kısacası her anı keyif dolu bir yolculuk sizi bekliyor. Sevdiklerinizle geçireceğiniz güzel bir tatil için Safranbolu turlarını tercih edebilirsiniz.