Hafta Sonu Tatilinde Adana

Gezilecek yerleriyle, enfes lezzetleriyle gönlümüzde taht kurmuş şehrimiz Adana, bu hafta sonu tatiliniz için güzel bir alternatif olabilir. Birbirinden gösterişli yapıları, otantik tarihi çarşısı, müzeleri, hareketli caddeleri buraya gitmek için başlı başına bir sebep zaten. O zaman hafta sonu tatilinde Adana diyoruz.

Adana mutfağı

Adana mutfağının nam-ı diğer lezzetlerini bilmeyenimiz yoktur. Özellikle Adana Kebabı şehrin en meşhur yemeğidir. Adana’ya gitmedim ama çok kez tattım diyorsanız bir de kendi memleketinde tatmanızı öneriyoruz. O zaman daha önceki yediklerinizle Adana’da yediğiniz kebabın farkını daha iyi görmüş olursunuz. Ana yemekten önce bir atıştırmalık olarak niyetine fındık lahmacunu ve içli köfteyi kesinlikle denemelisiniz. Kebaba yer bırakacak kıvamda tabi. 🙂 Adana’nın olmazsa olmaz lezzetlerinden biri de humus. Nohut ile yapılan humusun her çeşidi harika. Koyunun midesinden yapılan şırdan herkesin damat tadına uymasa da denenmeli diyoruz. Et, pirinç ve baharatlı soslarla hazırlanan bu lezzet şehrin en meşhur ve en sevilen yemekleri arasında.

Adana’ya ne zaman gidilir?

Özellikle yaz aylarının en sıcak ayları olan haziran, temmuz ve ağustos Adana’nın en sıcak olduğu zamanlardır. Kavurucu güneşin altında gezmektense havaların biraz olsun soğumaya başladığı sonbahar (eylül, ekim) aylarında ya da sıcakların yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı ilkbahar (nisan, mayıs) ayları Adana’nın en güzel zamanları diyebiliriz.

Adana’da gezilecek yerler

Şehrin en can alıcı yapılarından biri 1998 yılında ibadete açılan Sabancı Merkez Camii. Bu yapı sadece şehrin değil aynı zamanda Orta Doğu ve Balkanların en büyük camisi olarak bilinir. Buradaki ziyaretinizden sonra rotanızı Seyhan Nehri’ne çevirin. Burada verilen fotoğraf molasından sonra ise Adana’yı simgeleyen tarihi Taş Köprü’ye uğrayın.

Bu şehri gezmek için 2-3 günlük tatil programı yapmanız yeterli olacaktır. Şehirde tadacak çok lezzet var ancak görülecek çok fazla turistik yapı yok. Yani kısacası hafta sonu tatili için en uygun yerlerden biri diyebiliriz Adana için. O halde Adana Turlarında buluşmak üzere. Katılacağınız bu turda Adıyaman, Urfa, Antep ve Adana gezi programınıza dahil olacak.