Hafta Sonu Tatil Önerisi Trilye

Hafta sonu tatilinizde neler yapacağınızla ilgili hala bir planınız yoksa sizi alıp Rum evleri, yeşil bahçeleriyle ünlü yakın kültür durağımız Trilye’ye götürüyoruz. Bursa’ya bağlı ilçenin dar sokaklarında nostaljik tur yaparken eski mahalle kültürünü hala sürdüren insanlarla sohbet edip eskiyi yad edeceksiniz. Son yıllarda adı Zeytinbağı olarak anılsa da tarihin eskitemediği bu ilçe çoğumuz için hala Trilye aslında. Şimdi hazırsanız hafta sonu tatil önerisi Trilye’yi daha yakından tanıyalım.

Trilye’nin gezilecek ve görülecek yerleri

Tarihi Trilye Evleri

Trilye denince çoğumuzun aklına gelen ilk şey ilçeye has cumbalı evleri olur. Üzerinden onca yıl geçmesine rağmen bozulmamış yapısı sizi alıp başka dünyalara götürecek. Sokakları arasında dolaşırken fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Trilye Limanı

Birazda deniz havası alalım derseniz Trilye Limanı tam size göre. Tazecik balık türlerinin masaları donattığı restoranlarında keyfinize keyif katın. Ardından çıkıp limanın tertemiz havasını içinize çekin.

Taş Mektep

1909 yılında Kazım Karabekir tarafından inşa edilmiş Taş Mektep, herkesin ilgi odağı. Kimsesiz çocukların okuduğu mektep, Trilye gezinizde göreceklerinizden biri olmalı.

Aya Ani Manastırı

Trilye’nin tarihi geçmişine yolculuk edeceğiniz Aya Ani Manastırı, ilçeye 5 kilometrelik mesafede konumlu. Günümüzde bir kısmı tahribat görmüş olsa da tarih severlerin ilgi alanına giriyor.

Çamlı Kahve

Güzel bir Trilye turundan sonra yapmanız gerekenlerden biri de Çamlı Kahve’ye uğrayıp asırlık çınarlar gölgesinde demli çayınızı yudumlamak olmalı.

Trilye’de ne yenir?

Huzur dolu sofralara ortak olacağınız Trilye’de ne yenir diye soracak olursanız size verecek ilk cevabımız elbette balık ve deniz ürünleri olacak. Afiyetle yiyeceğiniz deniz ürünlerinin üzerine zeytinyağı, kekik ve pulbiber ekleyerek denemenizi öneririz. Ege’nin tam bir zeytin cenneti olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Trilye’de bunlardan biri. Sofralarının olmazsa olmazı zeytin türlerini ve zeytinyağlarını bir de burada deneyin.

Trilye’nin sevimli balık restoranlarında; mezgit, kalkan, dil ve tekir balığı bizim size önereceklerimiz arasında. Balığın yanında ek olarak balık çorbası, dil balığı kavurması, levrek buğulama ve kabak çiçeği dolmasını denemeden Trilye’den ayrılmayın.

Trilye’de alışveriş

Bakıldığında küçük gibi görünen ama içinde kocaman bir dünyayı barındıran Trilye’de alışveriş etmek ayrı bir keyif. Demin de bahsettiğimiz gibi zeytin çeşitleri ve zeytinyağları buranın olmazsa olmazları arasında. Tadına baktığınızda keyif alacağınız bu ürünlerden kendinize de alabilirsiniz. Odun ateşinde pişen ekmeği, takıları, el yapımı hediyelik ürünleri alacaklarınız arasında olmalı. Her ne kadar turistik bir bölge olsa da burada yapacağınız alışveriş için büyük meblağlar ödemezsiniz.

Hafta sonu tatil önerisi Trilye için yola çıkacaksanız Bursa İznik Trilye Turlarımızdan yerinizi ayırtın. Tadı damağınızda kalacak harika bir hafta sonu tatili sizi bekliyor.