Hafta Sonu Tatil Önerisi Göynük

Hafta sonu tatilinizi küçük bir kaçamakla hareketlendirmeye ne dersiniz? İstanbul’dan uzaklaşmadan bir kaçamak mümkün olsa hiç durmazdım diyorsanız sizi alıp Göynük’e götürüyoruz. Bolu’nun eşsiz doğasında adeta gizlenmişçesine konuklarını ağırlayan Göynük, Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, Osmanlı’yı andıran iki katlı cumbalı evleri ile Bolu’nun sevimli mi sevimli bir kasabası. Hafta sonu tatil önerisi Göynük İstanbul’dan uzaklaşmak istemeyenlerin tarihle iç içe tatil yapacakları mükemmel bir rota.

Eski adı Koinon Gallicanon olan Göynük tarihi geçmişinde çok şey saklı. Osmanlı kurulmadan önce Göynük Beylikler zamanında Umurbey Han Beyliği burayı merkezi olarak kullanmış. Bizanslılar ile aralarında çıkan savaşta Bizanslılar Göynük’ü almış. Ta ki Osmanlı İmparatorluğunda buranın geri alınmasına kadar Bizanslıların elindeymiş burası. Böyle bir tarihi geçmişi var Göynük’ün.

Göynük Gezilecek Yerler

Göynük Akşemsettin Türbesi: Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin İstanbul’un fethinden sonra burada yaşamaya başlamış. 15 yıla aşkın bir süresini burada geçiren Akşemsettin sonrasında vefat etmiş. Akşemsettin’in anısına Fatih Sultan Mehmet burayı bir türbe haline dönüştürmüş. Buraya mayıs ayında ziyaret ederseniz Akşemsettin anısına düzenlenen etkinlikleri yakinen görebilirsiniz.

Göynük Evleri: Göynük’ün gezilecek ve görülecek yerleri arasındaki Göynük Evleri tarihle iç içe yaşayan Osmanlı tarzı ahşap evleriyle günümüze kadar gelmeyi başarmış. Eskiden birden çok aile yaşarmış bu evlerde. Hala daha bu geleneklerinden bir şey kaybettiği söylenemez. Bazılarının otel olarak kullanılmasıyla Göynük konaklama için imkânlar sunuyor.

Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı: Osmanlı Döneminde Süleyman Paşa buraya yerleşmiş. Günümüzde hala Göynük’ün en eski ve en çok tarihin geçtiği yer olarak kullanıldığı Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı, Süleyman Paşa tarafından yaptırılmış.

Göynük Zafer Kulesi: İşte Göynük’ün simgesi olarak bilinen Zafer Kulesi. Neden Göynük’ün simgesi denmiş buraya peki? Çünkü bu kasabanın en yüksek kulesi burası ve kuleye çıkıldığında bütün Göynük manzarası buradan bir başka izlenir. En çok fotoğraf karesi buradan çıkar.

Göynük Çubuk Gölü ve Göynük Sünnet Gölü: Göynük’ün enfes doğasında gizli iki gölü var. İstanbul’dan uzaklaşmadan doğasında yürüyüşler, piknikler yapabileceğiniz bu göllerin çevresi karaçam ormanlarının mis gibi havasıyla çevrili.

Göynük’te ne yenir?

Göynük mutfağı enfes bir lezzetle midelere bayram ettiriyor. Göynük tatili boyunca kokusundan ve lezzetinden uzak kalamayacağınız Göynük Bombay Fasulyesi buranın en yöresel yemeği. Hafta sonu kaçamağı yaptığınızda bu lezzetten mahrum kalmayın.

Göynük Alışveriş

Göynük’ün neyi meşhur diye merak edenler; yöresel ürünlerinin sergilendiği pazartesi pazarına gidip alışveriş edebilir. Bunun dışında el sanatları ürünlerinden tahta kaşıklarından da alabilirsiniz.

İstanbul’dan neredeyse 3 saat mesafede olan Bolu’nun güzel ilçesi Göynük hafta sonu tatilcilerini keyiflendiren, keyiflendirdikçe ziyaret edilen bir rotası. Şayet bu hafta sonu buraya gitme planlarınız varsa Bolu Otelleri iyi bir fikir olacaktır. Bolu’nun gezilecek ve görülecek diğer duraklarını görmeden dönmeyin.