Hafta Sonu Tatil Önerileri

Konu hafta sonu tatili olunca nereye gitsem düşünceleri cumadan başlar. Güzel bir yaz tatili geçirdiğiniz ve şimdi sıra biraz da sonbahar tatilini düşünmeye geldi. Bu güzel mevsimde İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan harika yerler keşfedebilir, sevdiklerinizle huzur dolu hafta sonu tatiline merhaba diyebilirsiniz.

İstanbul’a yakın bölgeler deyince başı çeken Şile, Ağva, Sapanca, Bolu, Abant sakinliğin en güzel yaşandığı doğa harikası rotalarımızdan birkaçı. İstanbul ve çevresinde yaşayanların günübirlik ziyaret edebildiği bu rotalara doğru yola çıkarken sabahın erken saatlerini tercih etmenizi öneririz. Bu sayede tüm gününüzü doğayla iç içe geçirerek tam da hayalini kurduğunuz hafta sonu tatiline kavuşmuş olursunuz. Hafta sonu tatil önerileri geliyor.

Hafta sonu tatil önerileri listemizin ilk durakları Ağva ve Şile. Bu ikili İstanbul’un en uğrak duraklarıdır. Şirin mi şirin otelleri ile yeşille mavinin buluşma noktası Ağva ziyaretçilerini ağırlıyor. Ağva’ya gittiğinizde Kadırga Koyu, Saklıgöl, Aşıklar Yolu ve Göksu’yu keşif listenize eklemeyi unutmayın. Doğal güzelliklerin yanında tarihi geçmişiyle de büyüleyen bu duraklar aynı zamanda doğa sporlarına da elverişli.

İstanbul sınırları içerisinde Karadeniz kıyılarının eşsiz rotası Şile, tarihi evleri ve doğaüstü güzellikleriyle ön planda. Şöyle bir manzara eşliğinde güzel bir ziyafet çekeyim diyenler 2-3 saatliğine de olsa Şile’nin balıkçı restoranlarına uğrayıp haftanın yorgunluğunu geride bırakıyor. Günübirlik Şile, Ağva turlarımız hafta sonu tatiliniz için harika bir öneri olabilir.

İstanbulluların uğrak durağı Maşukiye meşhur kahvaltılarıyla adından sıkça bahsettiren rotalarımızdan. Dere kenarında şırıl şırıl akan suya karşı kahvaltınızı ettikten sonra rotanızı Sapanca’nın güzelliklerine doğru çevirin. Hafta sonu tatilinize renk katacak Sapanca’nın göl kenarında yürüyüş turları atmanızı öneririz. Şayet bir kış günü yolunuz Sapanca’dan geçerse o zaman bir Kartepe yapmadan geri dönmeyin deriz.

Bolu’nun anlatmakla bitmeyen sayısız güzelliklerinden biri Abant’tır. Haftanın tüm stresini, yorgunluğunu unutturan bu durak kısa kaçamakların ev adresi. Aynı zamanda bol aktiviteyi sevenler içinde kaçırılmayacak bir yer. Abant tatilinizde ata binebilir, trekking turlarına katılabilir, faytona binebilir ve sandal sefası yapabilirsiniz. Günübirlik Abant, Sapanca, Maşukiye turlarımızı kaçırmayın.

Bolu demişken Mudurnu ve Göynük’ü bu listeye eklemeden olmaz. Harika lezzetlere ev sahipliği yapan ve aynı zamanda geçmişten günümüze uzanan tarihiyle Eski Türk Evleri’ni yakından keşfetmeden buradan ayrılmayın.