Hafta Sonu Ne Yapsam Diyenler Tisan Koyu’na!

Bu hafta sonu evde oturmak istemiyorum diyenler buraya! Belki çok yakınınızda değil ama Mersin’in yeşille mavi doğasında kaybolmaya ne dersiniz? Hafta sonu tatilinize renk katacak o adresi merak ediyorsanız deniz severleri mutlu edecek Tisan Koyu bu yazıda.

Mersin’in saklı cenneti olarak bilinen Tisan Koyu’nu Silifke’de görülecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Berrak turkuaz bir deniz, yemyeşil doğaüstü bir yer demek az kalsa da en az bir kez olsun mutlaka görmeli Tisan Koyu’nu. Akdeniz’in pek bilinmeyen ama keşfedildikten sonra vazgeçilemeyen bu durağında doğa, tarih, deniz, güneş, kum ve tabi ki huzur dolu bir tatil sizi bekliyor.

Tisan Koyu Hakkında

Hafta sonu nereye gidilir? diyorsunuz ancak evden çıkmayı göze alamıyorsanız sizi harekete geçirecek bu eşsiz rotada bembeyaz evleriyle süslü adeta bir Bodrum karşılayacak sizi. Mersin Silifke’ye gittiğinizde 31 km güneybatıya doğru Tisan turkuaz deniziyle hemen karşılayacak sizi. Tisan’a gittiğinizde buranın sadece denizinden faydalanmayın. Buranın güzelliğine güzellik katan eski adıyla Aphrodisias Antik Kenti olarak bilinen tarihe geçmişe yolculuk edebilirsiniz. İşte böyle el değmemiş güzelliklerin hepsi Akdeniz’in saklı cenneti Tisan’da.

Muhteşem Bir Doğaya Sahip Tisan Koyu

Aphrodisias Antik Kenti denizle birleştiği noktada. Tisan Koyu Kıbrıs harekatında helikopterle buradan geçen albay tarafından keşfedilmiş ve o gün bu gündür Mersin’in görülecek yerleri arasında yerini almış. Dalış severler bilir Tisan’ın ne denli güzel bir yer olduğunu. Bembeyaz kumlar, turkuaz bir denizi olan Tisan Koyu mercan koylarını andırıyor adeta. Son yılların dalış noktası demekte yanlış olmaz. Tisan Koyu batı ve doğu koyu olarak ikiye ayrılmış durumda. Batı koyunda ne kadar açılırsanız açılın su boyunuzu geçmez.Ama doğu koyunda derinleşen bir deniz var. Yani doğu koyu batı koyuna göre daha derin, kumlu ve çakıllı.

Tisan Koyu’na Nasıl Gidilir?

Mersin Silifke’deki Tisan’a gitmek için Taşucu kasabasından Antalya’ya doğru ayrılıyor. Dar bir yoldan önce tırmanarak sonra yokuş aşağı indiğinizde Tisan Koyu’na ulaşacaksınız. Tırmanırken ki o manzarayı kaçırmayın. Mükemmel fotoğraf kareleriniz olsun istiyorsanız orada küçük bir mola vermek süper bir fikir olabilir. Bu yaz planlarınızda tatil yapmak yoksa en azından hafta sonu tatilinizi değerlendirmek istiyorum diyorsanız Silifke Otellerinden rezervasyon yaptırın ve kendinizi eşsiz bir doğanın kollarına bırakın. Mutlu hafta sonları. 🙂