Hafta Sonu Kaçamağı İçin Batı Karadeniz’e

Tarihiyle, el değmemiş tabiatı ile insanı kendine çeken her şey Batı Karadeniz’in o etkileyici rotalarında. Bu hafta sonu doğa odaklı bir gezi programı yapmak istiyor ancak hala karar veremiyorsanız hadi bir değişiklik yapın ve bu sefer ki gezi rotanıza Batı Karadeniz’in her ton yeşilini bulacağınız duraklarına doğru yola çıkın. İki günlüğüne de olsa göreceğiniz yerler sizi farklı dünyalara götürecek. Bu kaçırılmaz fırsat için valizleri şimdiden hazırlamaya başlayın. Şimdi gelelim Batı Karadeniz’in eşsiz gezi programını incelemeye.

Ahşap evleriyle, ünlü mimarisiyle göz kamaştıran Safranbolu’ya henüz gitmediyseniz bu hafta sonu Batı Karadeniz’e gitmek için bir sebebiniz daha var demektir. Burada verilen güzel bir yemeğin ardından Batı Karadeniz’in uğrak yeri Safranbolu’nun seyrine doyamayacağınız 3 terasını gezmeye doğru yola koyulun. Safranbolu deyince akla ilk neler gelir; tarih kokulu yapılarına çıkan arnavut kaldırımlı sokakları tabi ki. Ardından Hükümet Konağı, Saat Kulesi, Köprülü Mehmet Camii ve güneş saati, müze olarak ziyaret edilen Kaymakamlar evi, Cinci Han ve hamamı, İzzet Mehmet Paşa Camii, Akçasu Kanyonu, esnafların bir arada oldukları Arasta çarşısı, demirciler, bakırcılar ve semerciler çarşılarından sonra merakla beklediğiniz Safranbolu Lokum İmalathanesine doğru Batı Karadeniz’in en görülesi yeri Safranbolu gezisinde göreceğiniz diğer duraklar olmalı. Kendinize ve sevdiklerinize tadı damaklarda bıraktıran o lokumlardan almadan dönmeyin sakın. Sırada eskiden Türklerin yaşadığı Yörük Köyü ziyareti var. Yine Safranbolu’nun görmeden dönülmemesi gereken bir rotası da burası.

Batı Karadeniz’de tatilbudur.com’un belirlediği Safranbolu Otellerinde güzel bir konaklamanın ardından Amasra’nın eşsiz doğasına açılma zamanı. Amasra’ya has rengârenk salatası ve sınırsız balık yiyeceğiniz meşhur sofralar sizi bekliyor burada. Amasra Kalesi, Fatih Camii, Boztepe, Çekiciler Çarşısı, baston yapımıyla ünlü Devrek Amasra gezi listenizde mutlaka olmalı. Ve tabi buranın yine meşhur tekne turları. Bu duraklarda alışveriş çok keyifli olur. Doğasında kaybolacağınız Abant Gölü Amasra gezinizden sonra görmeniz gereken diğer bir rota. Uzun ama bir o kadar da keyifli doğa yürüyüşleri çok yapılır Abant Gölü etrafında. Yürüyüşten sonra küçük bir dinlence yapmak isterseniz göl çevresindeki restoranlar süper bir fikir olacaktır. Bundan sonra yapacak bir şey kalıyorsa o da küçük ama sevimli köy pazarından alışveriş etmek olabilir. İki günlüğüne de olsa Batı Karadeniz’in o büyüleyici yeşilinde kaybolmak, gezilecek yerlerini keşfetmek bu hafta sonu için gerçekten kaçırılmayacak bir fırsat. Siz de bizimle aynı fikirdeyseniz hafta sonu için Batı Karadeniz Turlarından yerinizi ayırtmak için acele edin. 🙂