Hafta Sonu Atatürk Arboretumu’nun Güzelliklerini Keşfedin

İstanbul’un hemen yanı başında hafta sonları için gezip görülesi doğa harikası Atatürk Arboretumu, (botanik bahçe) bin bir çeşit ağaç ve ağaççığın bir araya geldiği süper bir yer. Sarıyer’e her yolunuz düştüğünde nefes alacağınızı hissedeceğiniz bu mekan da 1940’lara dayanan bir tarih yatıyor. O zaman ne yapıyoruz? Hafta sonu Atatürk Arboretumu’nun içindeki o güzellikleri keşfediyoruz.

Ne yana baksanız çevrenizde adını bile bilmediğiniz belki hiç görmediğiniz ağaç ve bodur türleri mevcut. Sevdiğinizle baş başa romantik mi romantik binlerce fotoğraf karesinin olacağı Atatürk Arboretumu’nu bu hafta sonu gezmekten daha iyi fikriniz yoksa İstanbul’un hemen yanı başındaki bu açık hava müzesini mutlaka görmelisiniz. Düğün, nişan, sünnet derken her bir yandan çıkıveren şık giyimli insanlar fotoğraf karelerinizin arka fonunda farklı bir kompozisyon oluşturabilir mesela. 🙂 Atatürk Arberetumu’nda girişin hemen sol tarafı küçük göletin olduğu yer. Kızıl ağaçta dahil binlerce ağaç türü dışında birbirinden güzel göletler ve ördeklerle ortam bir harika.

Atatürk Arboretumu’na gitmek için;

Büyükdere caddesinden Sarıyer’e doğru gidin, Bahçeköy sapağını gördüğünüzde yola sapın. Bu yol üstünde İstanbul Üniversitesi’nin spor salonu çıkacak karşınıza. Salonun hemen karşısındaki Kemerburgaz Yolu’nun solundan devam edin. Yarım saat sonra Atatürk Arberetumundasınız.

Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri

Atatürk Arberetumu’na giriş ücretleri hafta içi ve hafta sonu farklı ama giriş yaptıktan sonra bütün gün buranın tüm güzelliklerini görebilirsiniz. Özel günlerde profesyonel çekim yapmak için idareyle görüşmelisiniz. Kışın botanik bahçeyi ziyaret etmek için 8:30-20:00, yazın 8:30-17:00 saatleri arasında gidebilirsiniz buraya. Aklınıza takılan bir soru varsa ya da daha fazla bilgi almak istiyorum diyorsanız gitmeden önce telefonla arayabilirsiniz.

Kısacası bu hafta sonunda diğer tatil günlerinden daha farklı bir ortamda vakit geçirmek istiyorsanız Sarıyer Otellerinin birinde konaklayıp Atatürk Arberetumu’nu istediğiniz gün ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden mutlu ve keyif dolu hafta sonları.