Göynük’ün Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Osmanlı mimarisine ışık tutan iki katlı cumbalı evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile Göynük hafta sonu tatilinizi renklendirmek için sizi çağırıyor. Bolu’nun en özel yerleri arasında olan Göynük, İstanbul’a olan yakınlığıyla da fazlasıyla talep görüyor. Göynük’ün gezilecek ve görülecek yerleri listemizi inceledikten sonra haftanın tüm yorgunluğunu üzerinizden atmak için rotanızı Göynük’e çevirin.

Eski adı Koinon Gallicanon olan Göynük, Osmanlı Devleti kurulmadan önce Umurbey Han Beyliği, merkezini burada kurmuş. Bizanslılar ile aralarında çıkan savaş sonucu Göynük, Bizanslıların himayesine geçmiş. Osmanlı kurulduktan sonra ise Göynük tamamen Osmanlıların olmuş.

Göynük’ün gezilecek ve görülecek yerleri

  • Göynük Akşemsettin Türbesi

Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin, İstanbul fethedildikten sonra Göynük’e yerleşmiş. 15 yıllık Göynük yaşamından sonra vefat etmiş. Hocası adına türbe yaptıran Fatih Sultan Mehmet, türbeye Akşemsettin’in asını vermiş. Hoca anısına her yılın mayıs ayında anma törenleri düzenlenir.

  • Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı

Süleyman Paşa Göynük’e yerleştikten sonra buraya cami yaptırmış. Yapımından sonra caminin yanına bir de hamam eklenmiş. Geçmişten bugüne hala ayakta olan bu yapı, Göynük’ün en eski tarihine sahip.

  • Göynük Evleri

Tarihi geçmişi 19. yüzyıla dayanan Göynük Evleri, Osmanlı mimarisinin en iyi örnekleri arasında gösteriliyor. O zamandan bu zamana gelmeyi başarmış bu evler, zamanında kalabalık aileler için kurulmuş olsa da şimdilerde çoğunluğu otel olarak kullanılıyor. Yani hafta sonu tatilinizde konaklama için harika alternatifler sunuyor ziyaretçilerine.

  • Zafer Kulesi

Göynük’ün simgesi olarak gösterilen Göynük Zafer Kulesi, tatilcilerin bolca zaman geçirip, en güzel hatıra fotoğraflarını çektirdikleri bir yapı burası. Nereden baksanız karşınıza çıkan Zafer Kulesi, 1924 yılında inşa edilmiş. Kuleye çıkıp ilçenin mükemmel manzarasının tadını çıkarın.

  • Çubuk ve Sünnet Gölü

Göynük ilçesinin doğal güzellikleri arasında göreceğiniz Çubuk ve Sünnet Gölü, enfes manzaralar sunuyor. Göynük tatilinizde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu iki gölün etrafındaki karaçam ormanları gölgesinde doğayla baş başa yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin.

  • Göynük Pazarları

Geçimlerini el emeği ürünlerinden sağlayan yerli halkın yaptığı kaşıklara turunuz esnasında bol bol rastlayacaksınız. Göynük’te alışveriş yapmak isteyenlerin kaçırmaması gereken yöresel pazara uğramadan, harika doğasında yetişen ürünlerinden almadan geri dönmeyin. Göynük pazarı, bir tek pazartesi günleri kuruluyor.

Göynük’te ne yenir?

Tatil severlerin uğrak durağı Göynük’te yapılan en lezzetli yemek tabi ki Göynük Bombay Fasulyesi. Bildiğimiz fasulyelere göre daha büyük ve daha lezzetli bir fasulye türüdür Bombay Fasulyesi. Yemeden dönerseniz sonradan pişman olacağınızı unutmayın. 🙂

İstanbul’dan sadece 220-230 kilometrelik bir mesafede kalan Bolu’nun güzel ilçesi Göynük için Göynük Turlarını inceleyebilir, hafta sonu tatilinizi keyfi dolu kaçamağa dönüştürebilirsiniz.