Göller Altında Kalan Antik Kentler

Ülkemiz nehir ve ırmaklar yönünden oldukça zengin bir ülke. Nehir sularının hem tarım hem de enerji üretiminde kullanılması için yapılan barajlardan köyler ve antik şehirler fazlasıyla nasibini alıyor diyebilirim. Sular altında kalan antik kentler içimizi fazlasıyla burksa da turizm açısından da bir o kadar getirisi oluyor ülkemize. Hadi o zaman göller altında kalan batık şehirler nerelermiş görelim.

Lidar Höyüğü – Şanlıurfa: Höyük, Aşağı Fırat Havzası Yüzey Araştırması Projesi çalışmalarında keşfedilmiş. Keşfedilmesiyle birlikte hemen kazılara başlanmış. Kazı ta ki 1987 yılında Atatürk Baraj Gölü altında kalacağı güne kadar devam etmiş. Kazılarda bulunan Asur oturan keçi heykeli, bronz küvet, sikkeler ve takılar, develere ait eşyalar, çanak-çömlek ve daha birçok eseri Şanlıurfa Otellerinde kalarak Şanlıurfa Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Samsat Kenti/Samosata Höyüğü – Adıyaman: Adıyaman’ın bir ilçesi Samsat. Neolitik, Kalkolitik ve Eski Tunç Dönemi’ne işaret eden yerleşim yerlerinden biri burası. Samsat, Kommegene Krallığı’na başkentlik yapmış antik bir şehir.

Tille Höyük – Adıyaman: Karakaya Barajı’nda yapılan arkeolojik araştırmalarda bulunmuş burası. Daha sonrasında kurtarma kazıları başlamış. Burada Roma dönemine ait kaya mezarları da var. Fırat Nehri yamaç boyunca kalker kayalara oyulmuş mezarlar da bulunmakta. Bu mezarlar ne yazık ki artık Atatürk Barajı’nın suları altında.

Zeugma Antik Kenti/Belkıs – Gaziantep: Fırat Nehrinin hemen yanı başında Belkıs Köyü. A,B ve C olarak üç bölümde incelenen kentte, villaların ve çarşıların olduğu A ve B bölümleri ne yazık ki Birecik baraj Gölü’nün suları altında kalmış. Sonrasında bir kazı çalışması yapılmamış ama C bölümünün ileri de müzeye dönüştürülmesi söz konusu. Kurtarma kazılarında çıkarılan mozaikler 2011 yılında Zeugma Mozaik Müzesi’ne taşınmış. Gap Turlarına katıldığınızda şehrin tüm gezilecek yerleri arasında burayı da dahil etmeyi unutmayın.

Rumkale – Gaziantep: Gaziantep’in bir ilçesi Rumkale. Antik çağlardan bu yana çok isim kullanılmış ama ismi son haliyle Rumkale olarak kalmış. Buraya en kolay ulaşım Halfeti’den kalkan teknelerle olabilir. Yıllar önce Birecik Barajı’nın çalışmalarıyla yerleşim yeri ve antik yapısı sular altında kalmış Halfeti, bu durumunu bir imkân olarak kullanmış ve Güneydoğu’nun gözde turizm merkezi haline gelmiş.

Savaşan Köyü – Şanlıurfa: Halfeti’de olan bu köy, Birecik Barajı’nın suları altında. Sular altında kalmadan önce Fırat Nehri’nin karşısında olan Savaşan Köyü, taş işlemeli, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla uzaktan bile olsa tüm görenleri kendine hayran bırakıyordu. Buraya gittiğinizde göreceğiniz manzarayla çok etkileneceğinizi düşünüyorum. Ortada kalan sadece bir cami minaresi çünkü.

Hasankeyf – Batman: Hasankeyf, Dicle’de olan Ilıca Barajı suları ile şehrin altında kalma tehlikesi yaşıyor. 10.000 yıllık tarihi varlığını ne yazık ki kaybetme durumuyla karşı karşıya. Çıkan raporundaki maddeler; soyu tükenmekte olan hayvanların besin ve habitatlarının yok olması, kitlesel balık ölümleri, çökelme ve ötrofikasyon, su kalitesinde düşüş, sıtma gibi su kaynaklı hastalıklarda artış, su kaynaklı çalışmalarda artış. Bunu da sizinle paylaşmak istedim.

Augusta Antik Kenti – Adana: Seyhan Baraj Gölü’nün suları altında kalmış Augusta. Karısı adına Adana’da kurulmuş bir antik kent. Birkaç önemli eser kurtarılmış ancak kurtarma kazı çalışmaları bile burada yapılmamış.

Allianoi Antik Kenti – İzmir: Bergama ilçesi içinde, Yortanlı Baraj Gölünün tam ortasındaki Paşa Ilıcası Mevkii’ndeki antik kent. Kurtarma çalışmaları halen devam ediyor. Kurtarma projesinin her aşamasına sadık kalınsa da uygulanmadığı takdirde baraj su toplanmaya başladığı gün bu güzelim Allianoi Antik Kenti de sular altında kalacak.

Bu kadar zengin kültürün arasında bunları da yaşıyor olmamız bizi yeterince üzüyor. Keşke bunlar hiç yaşanmasa ama durum öyle bir hal almış ki buraya giden turistler de ülkeyi kalkındırır hale gelmiş. Biz de ancak buraları ziyaret ederek fotoğraflarını çekiyoruz. Olumsuzluklar yaşanıyor ama güzellikleri de hep etrafında saklı. tatilbudur.com’u ziyaret ederek bütün bu güzelliklerden olsun mahrum kalmayın.