Gökçeada Meryem Ana Festivali’ne Geri Sayım Başladı!

Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan festivallere katılmak ne kadar heyecan verir bilirsiniz. Bu güzel festivallerin biri de Gökçeada Meryem Ana Festivali. Gökçeada’nın en kalabalık günlerini yaşadığı bu coşkulu festivalde siz de olmak istiyorsanız şimdiden plan yapmanızda fayda var.

2019 Türkiye Festivalleri listesinde özellikle Ağustos ayındaki Gökçeada Meryem Ana Festivali çok sevilir. Bu yılın 14-16 Ağustosunda kutlanacak bu festival şu aralar büyük bir hazırlık aşamasında. Peki Gökçeada Meryem Ana Festivali’nde neler yapılır? Adada kurulan panayırda Yunanistan ve başka ülkede yaşayan ada halkı, çocukları, torunları hep birlikte olur. Hristiyanların inanışına göre bu festival azizlerin ölüm günü olarak şenlikle kutlanır. Ta eskilerden beri kutlanan bu festivalin ilk gününde burada yaşayan gençler evlerin kapılarını çalar, açanın üzerine domates, un, su ve yumurta atılır. Ama tabi bunun festivalin bir parçası olduğunu bilen halk bu duruma alışkındır. Gökçeada’nın Tepeköy’ün de kutlanır bu festival. Festival gününün ilk akşamı köyde hayvanlar kesilip bir güzel pişirilir. Festivalin ikinci gününde yapılan bu yemekler köy meydanına çıkarılır, tatlılar yenir, şaraplar içilir böylece kutlanır. Bu lezzetli yemeklerin ardından köyde eğlenceler tam olarak başlamış olur. Renkli kıyafetler içinde danslar, şarkılar renkli kıyafetler sabahlara kadar devam eder. Gökçeada tatilinize renk katmak istiyorsanız Gökçeada Meryem Ana Festivali’ne mutlaka katılmalısınız.

Rumlar misafir ağırlamayı çok severler. Geleneklerini ilk gün ki gibi devam ettiren Rum halkı evlerine gelen misafirleri hiç eksik olmadığından mutfaklarından kek ve poğaçayı hiç eksik etmezler. Gelenlere ilk kahve ikram edilir. Ardından ev yapımı likörler çıkarılır. Yani kısacası her zaman şenlikli bir yaşam tarzları olduğu kesin.

Festival Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

Festivaller her zaman eğlence dolu geçer. Birbirinden güzel yöresel danslara bir de yöresel tatlar eklenince tadından geçilmez doğrusu. Eski geleneklerini her zaman canlı tutan Gökçeadalıların evlerinden hiçbir zaman şarap eksik olmaz. Herkes kendi üzüm bağlarından üzümlerini topladıktan sonra büyük bir tekneye koyar ve üzümleri ayaklarıyla ezer. Çıkardıkları suyunu küpe koyar ve ağzını sıkıca bağlarlar. 15 gün kadar kapalı olarak bekletilir. Sonra güzel bir süzme işleminden sonra üzüm suyu sepete boşaltılır. Ardından 1 ay kadar da başka bir fıçıda bekletilir. Uzun bir beklemeden sonra misafirlere çıkarılır.

İşte böylesine eğlence dolu, harika lezzetlerin sergilendiği Gökçeada Meryem Ana Festivali’nde iki gün boyunca doyasıya eğlenebilirsiniz!

Gökçeada Meryem Ana Festivali Ne Zaman?

14 Ağustos Çarşamba ve 16 Ağustos Cuma tarihleri arasında Gökçeada’da düzenlenecek.