Giethoorn Gezi Rehberi

Hobbit köyü mü demek daha doğru olur yoksa Hollanda’nın masalsı köyü mü bilemedik. İçinde araç kullanmanın yasak olduğu bir köy düşünün, ulaşımın sadece teknelerle sağlandığı, sokak ve caddelerin yerine kanalların ve nehirlerin olduğu 13. yüzyıldan kalma bir Hollanda köyü. Bu köyde en çok yoğunluk köylülerin koyunlarını yeşilliklere otlatmaya çıkarmak için botlara bindirdikleri an yaşanıyor. Kanaldan teknelerle geçen insanlar çevrede tanıdık birilerini görünce selam vermeden yoluna devam etmez. Her evin kocaman bir bahçesi ve bahçelerinde de rengârenk çiçekleri olur. İşte böylesine bir köy Giethoorn. Daha ayrıntılı bilgi Giethoorn gezi rehberinde.

Avrupa’nın en güzel tatil şehirlerinden biri olan Hollanda’nın kuzeyindeki Giethoorn, UNESCO tarafından Kültür Mirası Listesine dahil edilmiştir. Sadece teknelerle ulaşım sağlanan bu köyde göreceğiniz manzaralar karşısında kendinizi kaybetmeniz an meselesi. Kuzeyin Venedik’i olarak bilinen Giethoorn’da büyüklü küçüklü 175’e yakın ahşap köprü var ve bu köprülerde genellikle ev sahiplerine ait. Kanallar arasındaki botlar ve son yıllarda yapılan bisiklet yolları dışında hiçbir ulaşım aracı kullanılmıyor bu köyde. 1958’de Fanfare adlı komedi filminin burada çekilmesinden sonra ünü yayılan Giethoorn ile sizde tanışabilirsiniz.

Giethoorn’da neler yapılır?

  • Köyün dar sokaklarında gezip yorulduğunuz anda evlerin arasında tur atabileceğiniz botları kullanabilirsiniz.
  • İçinde market olmayan köyde bot turu yaparken bir şeyler içmek çok keyifli olacaktır. Buraya gitmeden önce yanınıza yiyecek ve içecek almanızı tavsiye ederiz. Malum çevrede göreceğiniz manzaralar eşliğinde bunu yapmak harika olacak.
  • İnternet üzerinden de bot kiralayabilirsiniz. Köye ulaşmak için kullandığınız otobüsten indiğiniz gibi bot kiralama yeri çıkacak karşınıza.
  • Kanal üzerinde dolaşırken restoranlara rastlayacaksınız. Karnınız acıktığında gözünüze bir yer kestirip manzaraya karşı bir masaya oturun.

Giethoorn’da gezilecek ve görülecek yerler

Museum de Oude Aarde

Bölgeye ait değerli taşların sergilendiği harika bir müze Museum de Oude Aarde. Şayet bu tür şeylere karşı merakınız varsa kaçırmamanızı öneririz.

The Histomobil Müzesi

Adından da anlaşılacağı gibi klasik arabaları görebileceğiniz bir müze burası. Arabalara karşı merakı olanlar The Histomobil Müzesi’ne uğramadan dönmemeli.

Het Olde Maat Uus

Giethoorn’a kadar gitmişken buranın tarihi çiftlik evini temsil eden yapıyı görmeden olmaz. Het Olde Maat Uus, insanların yıllarca nasıl bir yaşam sürdüğünün en büyük kanıtı. Bu nedenle köy için çok önemli yere sahip.

Giethoorn’a nasıl gidilir?

Giethoorn’a Amsterdam üzerinden ulaştıktan sonra 3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile buraya ulaşabilirsiniz. Şayet otobüse binmek yerine bir araç kiralayacaksanız 1,5 saatte buraya ulaşmak mümkün. Köye ulaşmak için otobüs kullanacaksanız ancak belli bir yerine kadar gidebilirsiniz. Bu araçla gidenler içinde geçerli. Yani iki şekilde de köye doğru kısa bir yürüyüş mesafesi sizi bekliyor.

Giethoorn’a gitmeden önce bir Amsterdam turu yapayım sonra köye doğru yola çıkayım diyorsanız şahane bir gezi programı sizinle olacak demektir. Burada yapılması gereken ne varsa hepsinin tadını dolu dolu çıkarın deriz. 🙂