Gemi Turlarında Valizin Olmazsa Olmazları

Son yılların parlayan yıldızı gemi turları ile ülke ülke gezmeye ne dersiniz? Harika manzaralara şahit olacağınız bu turlarda her gün farklı limanlara yelken açacaksınız. Yunan Adaları, Ege-Akdeniz’e kıyısı olan harika şehirler, Baltık şehirleri, Amerika, Adriyatik kıyıları ve daha pek çok şahane rotayı lüks ve konforlu gemilerle keşfetmeye varım diyorsanız gemi turlarında valizin olmazsa olmazları yazımızı okumadan geçmeyin.

Gemi turlarına katılmanın en zor yanı yanımıza ne tür eşyalar almamız gerektiğini bilememiz oluyor. Ufak bir detay gibi görünse de denizin ortasında yanımızda bulunması gereken pek çok detay var. Bunların en önemlisi elbette ki seçtiğimiz kıyafetler. Nerede ne giyeceğimizi kestiremeyiz kimi zaman. Gemi içindeki aktivitelerden yararlanacağınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Ve tabi ki yemek esnasında giyeceğiniz kıyafetlerde çok önemli. Gün içinde aktivitelerden yararlanıp akşam yemek saatiniz geldiğinde üzerinizdeki mayo, şort veya benzeri şeylerle yemeğe inmenize izin verilmez. Bu gibi durumlarda bayanların valizinde birkaç şık elbise, erkeklerin valizinde ise birkaç kumaş pantolon ve gömlek mutlaka olmalı. Özellikle akşam yemeklerinde herkes en şık kıyafetlerini giymeye özen gösterir. Kıyafetlerinize bütünlük katmak içinse ceket, hırka, şal gibi aksesuarları valizinizden eksik etmeyin.

Gün içinde yanınıza alacağınız kişisel bakım ürünleri hayat kurtarıcı olacak. Havuz kenarında güneşlenirken güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka, yedek mayo ve terliğinizi çantanıza atmayı ihmal etmeyin. Bunların dışında diş fırçası-macunu, şampuan, tıraş makinesi, ilaç ve benzeri ürünler valinizin olmazsa olmazları arasında.

Şimdi gelelim yanınıza almanız gereken elektronik ürünlere. Çözünürlüğü yüksek fotoğraf makinesi ve kamera ihtiyacınız olacak eşyalar arasında. Tablet, telefon, vs. alıyorsanız şarj aletlerinizi unutmayın. Ayrıca gemilerde sunulan internet hizmeti sayesinde güvenli bir seyahat sizi bekliyor olacak.

Peki gemi turuna çıkarken yanınızda olması gereken evraklar neler bir de onlara bakalım. Kimliğiniz ve pasaportunuzla birlikte ülkelere giriş çıkış yapacağınız izin belgeleri çok önemli. Şayet katılacağınız gemi turuyla sadece vizesiz ülkeleri görecekseniz vize almakla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.