Gelenekselleşmiş Lezzetleriyle Fas Mutfağı

Kuzeybatı Afrika’nın en popüler ülkelerinden Fas olağanüstü masaları ve en özel lezzetleriyle Fas mutfağında bize merhaba diyor. Zengin sofralarında taptaze ve kuru ürünleri bulacağınız bu mutfak kesinlikle görülmeye değer. Siz hala keşfetmediyseniz birbirinden güzel lezzetlerle süslü Fas mutfağı sizinle.

Muhteşem Lezzetleriyle Fas Mutfağı

Fas mutfağının temeli et, sebze ve balığa dayalı. Faslılar yemeklerinde genelde koyun, kuzu, tavuk ve güvercin etini kullanırlar. Balığın pişirilmesi konusunda ilginç taktikleri hemen gözünüze çarpar. Fırında, tencerede, ızgarada ya da tavada, bütün bu saydıklarımız balığın pişirilme çeşitleri. Pişen balıktan ve de değişik deniz canlılarından kuskusları oldukça meşhur. Bir balıklı “kuskus”u ancak Fas mutfağında görebilirsiniz. Diğer et türleriyle de kuru meyveler ve şeker ilave ederek çok değişik yemekler yapabiliyorlar. Etlere ve kuskuslara kattıkları kuru meyveler; kara erik kurusu, kuru üzüm. Kuskus ile Fas mutfağında o kadar farklı şeyler yapılıyor ki kuskusun balıkla yapılanı mı kuru meyveli olanı mı hangisi yok ki… Hatta tarçınlısı bile.

Meşhur Fas Mutfağı kuskusu

Meşhur Hamur İşleri

Fas mutfağı yukarıda da bahsettiğimiz gibi sebzeleriyle de fazlasıyla ünlü. Sebzelerle pişirdikleri etleri tadı damaklarda bırakan türden. Yanında çiğden hazırladıkları salataları ve mezeleri de sofraların olmazsa olmazlarından. Salatalar, sebzeler, salatalık, turp, patlıcan, karnabahar, kabak. Fas mutfağı için olmazsa olmaz bir şey daha var ki o da ekmeğe olan merakları. Normal günlerde esmer ekmek, bayramlarda da beyaz ekmek tüketmek Fas’ta gelenek haline gelmiş. Ekmekleri de evlerinde yapmak onların vazgeçilmez bir alışkanlığı. Ekmeği mayalayıp pişmesi için fırına verirler.

Geleneksel susamlı Fas ekmeği

Fas mutfağındaki tatlılar da görülmeye değer doğrusu. Genelde “kuru pasta” veya “kurabiye” tüketmeye bayılırlar. Çay yada kahveyle tükettikleri “kaab elghzal” içi badem ezmesiyle kaplı bir tatlı türü. Hamur işlerini de unutmamak lazım. Fas mutfağı deyince “pastilla” hemen kendini gösteriverir. Baklava hamuruyla yapılan bu lezzet hem tatlı hem de tuzlu bir börek. Ama sadece özel günlerde yada bayramlarda yapılır. İçine kuru üzüm, tarçın, bal, maydanoz, çekilmiş badem, tavuk eti veya güvercin etinden olan çeşitleriyle pastilla Fas’ta çok sevilir.

Pastilla

Sabah kahvaltılarını hafif yaparlar. Tereyağı, reçel, bal, ekmek, çay ya da sütlü kahve sabah sofralarındaki lezzetler. Ama bir öğle yemeği için aynı şeyi söyleyemeyiz. En önemli öğünleri öğlen olur genelde ve o saatte evde olmayı tercih ederler. Çorba, ana yemek ve tatlıyla bezeli sofralarında salata ve mezelerde hemen masalarına konur. Ana yemeklerinde sebze ve kırmızı eti tercih ederler. Tatlılarda badem ezmeli ya da cevizli olanlar varken meyvelerde yemeklerden sonra hemen tüketilir. Akşamları da sabah gibi hafif olur. Bakla, nohut, mercimekle yapılan çorbaları akşam yemeklerinde çok severler. “Harira çorba”dan sonra sırada krep ya da börek gibi yapılan hamur işi veya kuskus takip eder. Bizim gibi olmasa da Fas mutfağıyla benzer tek yanımız üç öğün yemek tüketiyor olmamız.

Harira Çorbası

Fas mutfağının tüm güzelliklerini yakından keşfedeceğiniz Fas Turları kesinlikle görülmeye değer. Midenize bayram ettirecek sofralarıyla şimdiden iyi tatiller.