Gaziantep’in Tadına Doyum Olmayan Lezzetleri

Tarih, kültür, sanat ve tabi ki eşsiz lezzetleriyle gönlümüzde taht kurmuş Gaziantep, ülke ekonomimize önemli katkı sağlar. Bu nedenle Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri olarak gösterilir. Bir de tadına doyum olmayan lezzetleri var ki, anlatmakla yetinemeyeceğimiz o enfes tatlar bu yazıda.

250 yemek çeşidiyle kendine hayran bıraktıran bu rotada diğerlerinden çok farklı bir deneyim sizi bekliyor. Çorbaları, kebapları hatta tatlılarına kadar başlı başına bir dünya Antep mutfağı. Acılısı, sebzelisi, yoğurtlusu, ekşilisi, kuşbaşılısı, ayvalısı derken hepsi birbirinden farklı tam 32 çeşit kebap bulunuyor bu şehirde. Onlarca dolma, köfte, helva çeşidi, lahmacun, içli köfte, simit aşı, yuvalama ve dahası bu harika kebapların yanına eşlik eden diğer lezzetler. Birazda sebzeleri ve baklagillerinden bahsedecek olursak patlıcan, fasulye, domates, bamya, kabak, biber, acur başı çekenler arasında. Kısacası kilo almadan döneceğiniz bir Antep turu düşünüyorsanız şimdiden uyaralım; Gaziantep mutfağında aç kalmak gibi bir lüksünüz yok.

Gaziantep’te Nerede Ne Yenir?

Gaziantep restoranlarında, Gaziantep mutfağının en meşhur yemeklerini bulmanız mümkün. Şehrin en iyi yemekleri tadabileceğiniz bu adresler Gaziantep merkezinde karşınıza çıkacak. Özellikle İmam Çağdaş bu konuda başı çekiyor. Gaziantep’in en iyi diğer restoranlarına gelince; İmam Çağdaş, Bayazhan, Sahan Şirehan, Üçler Kebap, Halil Usta ve Aşina.

Tatlı konusunda ise; Güllüoğlu, Yusuf Ziya ve İmam Çağdaş enfes tatlılarıyla tercihlerin başında geliyor. Bu adreslere gittiğinizde fıstıklı baklava, dolama, kuşgözü, kadayıf ve katmerinin tadına mutlaka bakmalısınız.

Bu kadar güzel lezzetlerin ardından uğramadan dönmemeniz gereken son durak elbette ki Tahmis kahvesi. Kahvenin tadı kadar güzel bir ortam sizi bekliyor.