Gaziantep’in Gezilecek Ve Görülecek Yerleri

Yıllara meydan okuyan tarihi, modern yapıları, eşsiz lezzetleri ile ülkemizin sayılı değerlerinden olan Gaziantep, yer yönüyle kendine hayran bıraktıran şehirlerimizden. Burayı tam anlamıyla gezmek, tarihi geçmişiyle tanışmak birkaç gününüzü alabilir. Gezip gördüğünüz yerlerden sonra kısa molalar verip şehrin meşhur menengiç kahvesinden duyumlayabilir, enfes baklavalarının tadına bakabilir ve keşif turunuza kaldığınız devam edebilirsiniz. Şimdi Gaziantep’in gezilecek ve görülecek yerleri ile tanışma zamanı.

Antik Kentler

Şehrin en önemli tarihi değeri olan Zeugma Antik Kenti içinde binlerce yıllık kültür ve tarih barındırıyor. Listenizin en başında olması gereken bu rotadan sonra Karkamış Harabeleri, Dülük Antik Kenti, Zincirli Örenyeri, Dolmen Mezarları ve Cıncırlı Örenyeri’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Müzeler

Tatil severlerin Gaziantep turunda uğramadan dönmemesi gereken değerlerin başında müzeler de geliyor. Ülkemizin en etkileyici müzelerinden birine ev sahipliği yapan Gaziantep’te Zeugma Mozaik Müzesi’ne uğramadan dönmeyin. Bunun dışında Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Yasemek Açık Hava Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Medusa Cam Eserler Müzesi’de gezi listenize dahil olmalı.

Camiler

Gaziantep’in gezilecek ve görülecek yerleri arasında şehrin tarihi geçmişine tanıklık etmiş camilerde bulunuyor. Osmanlı döneminden kalan bu camiler; Ömeriye Cami, Şeyh Fethullah Camii, Kurtuluş Cami, Eyüboğlu Cami, Gaziantep Ahmet Çelebi Camii, Ali Nacar Cami, Boyacı Cami, İhsanbey Cami, Hacı Nasır Cami, Kılınçoğlu Cami, Tekke Cami göreceklerinizin başında geliyor.

Kaleler

Şehrin önemli yerleri arasındaki Gaziantep Kalesi, yılların eskitemediği yapılardan biridir. Buradaki turunuza dahil etmeniz gereken rotalar; Tılbaşar Kalesi, Rumkale ve Araban Kalesi’dir.

Kiliseler

Turunuza dahil olacak yapılar arasında tarihi kiliselerde yer almakta. Kendirli Kilisesi, Aziz Bedros Kilisesi ve Nizip Fevkani Kilisesi en önemli kiliseler arasında.

Çarşı ve Bedestenler

Gaziantep’in gezilecek ve görülecek yerleri listesine şehrin çarşı ve bedestenlerini eklemeden olmaz. Özellikle Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten ve Kemikli Bedesten yerli-yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmekte.

Tarihi Gaziantep Evleri

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip Tarihi Gaziantep Evleri, şehri simgeleyen yapılardır. Turunuz esnasında sıklıkla karşınıza çıkacak evlerin önünde hatıra fotoğrafları çekilmeyi ihmal etmeyin.

Gaziantep’in gezilecek ve görülecek yerlerini bir bir sıraladık. Tüm bu yapıları bir arada görmek isterseniz en kısa zamanda GAP turlarına katılabilir, tarihe ışık tutmuş tüm rotaları yakından keşfedebilirsiniz.