Frig Vadisi Gezi Rehberi

Türkiye sınırları içinde eşi benzeri olmayan kaya anıtların geniş bir coğrafyada buluştuğu, buram buram tarih kokan antik eserlerle çevrili Frig Vadisi gezi rehberi ile sizinle. Roma ve Bizans dönemlerinden bugüne kadar gelmeyi başarmış bu uçsuz bucaksız vadi, tüf kayaların insan eliyle oyulmuş bir benzerine daha rastlanmayan mükemmel görünümü ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kayadan oyulmuş sunaklar, kaya tünelleri, kaya sarnıçlar, kabartmalar ve daha neler neler… Frig Vadisi’nde görülecek çok şey var. Frigler, Eskişehir’den başlayıp Ankara, Afyon, Sakarya bölgelerine kadar uzanan bir coğrafyada uzun yıllar burada hüküm sürdü. Sonralarında Kütahya’dan Kızılırmak’a, Ankara’dan Denizli’ye uzanan bir uygarlıkla yeni bir oluşumun içine girdi. Bu bölgelerde yaşayan Frigler ölülerini kaya mezarlara gömerlerdi. Mezar olarak tümüslerde kullanılırdı.

Frig Vadisi

Eskişehir’e 80 km’lik bir mesafede Yazılıkaya Köyü olarak bilinen Midas Frig Vadisi’nin bilinen asıl yeri olsa da Seyitgazi, Kütahya ve Afyon’a kadar geniş bir yerde konumlanmış. Sonbaharda gitmek için gayet güzel bir fikir olabilir Frig Vadisi. Burayı ziyaret ettiğinizde Yazılıkaya Açıkhava Kutsal Alanı’nı görmeden dönmeyin. Frig Vadisi için önemi büyük bu rotanın.

Şayet kar kış, çamurlu yollar beni buraya gitmek için caydıramaz diyorsanız Frig Yolu’nun engebeli yollarında dikkatli olmalısınız. İlk bakıldığında Kapadokya’yı andıran Frig Vadisi çeşit çeşit barınakları göreceğiniz bir atmosfere sahip.

Frig Vadisi Nasıl Gezilir?

Eskişehir, Kütahya ve Afyon’dan oluşan bu bölgeyi gezmek için bir rehbere ihtiyacınız olacaktır. Eğer kendi başınıza gezmeyi tercih ediyorsanız İstanbul’dan önce Eskişehir’e geçebilir, sonra Kütahya ve Afyon üzerinden devam edip bölgeyi rahatlıkla gezebilirsiniz. Frig Vadisi’nin gezilecek ve görülecek yerlerine Ayazini Antik Kenti, Göynüş, Midas (Yazılıkaya), Kümbet, Karababa Vadileri ile başlayın.

Nerede Konaklanır?

Frig Vadisi’nde konaklama yapacak uygun bir ortam yok. Ama burada tatil yapmak istiyorsanız Eskişehir’de veya Kütahya’yı tercih edebilirsiniz. Eskişehir ile Frig Vadisi arasındaki mesafe 50 dakika olduğu için size en uygun konaklama Eskişehir Otelleri olacaktır.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Buranın en meşhur lezzeti; kıyma, soğan ve türlü baharatların karışımı ile hazırlanan, açılmamış yufkaya sarılıp yağda kızartılan çibörek’in tadına doyum olmaz. Frig Vadisi gezinizde yörenin ünlü çiböreğini denemeden buradan ayrılmayın.