Fransa’nın Muhteşem Loire Vadisi

Loire, Fransa’nın en uzun nehridir ve merkez kısmından 280 km boyunca uzanan çarpıcı Loire Vadisi’ni de kapsamaktadır. Birçok isimle anılan vadi kale ve şato sayıları sebebiyle “Krallar Vadisi”, üzüm bağları, kiraz, enginar ve kuşkonmaz tarlarından ötürü de Fransa’nın Beşiği ve Fransa’nın Bahçesi olarak bilinmektedir.

Loire Vadisi Hakkında

Vadi, Yüz Yıl Savaşları sırasında (Fransa ve İngiltere’nin 1337-1453 yılları arasında savaştığı zaman) stratejik olarak önemli bir konumda bulunduğu için çok sayıda kale ve şatoya da ev sahipliği yapıyor. Rönesans döneminin son günlerinde bu heybetli kaleler ve şatolar, Paris zenginlerinin şatafatlı eğlenceli için uygun bir yer haline gelmeye başlamıştı. Eğer vadide bulunan kaleleri incelerseniz, soyluların ve zenginlerin akla gelebilecek en büyük kaleleri inşa ettirerek birbirini alt etmeye çalıştığını görebilirsiniz.

loire8
Bir Loire Vadisi Şatosu

Tarihi yerleşim alanları, mimarisi ve dünyaca ünlü şarabıyla tanınan vadideki ilk yerleşim örneklerinin Orta Paleolitik dönemine uzandığı sanılmaktadır.

Üzüm Cenneti Vadi

2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Loire Vadisi adeta bir üzüm cenneti. Loire Vadisi’ni oluşturan 170.000 dönüm üzüm bağı 5 bölgeye ayrılıyor: Nantes, Anjou, Saumur, Touraine ve Centre-Loire. Değişken coğrafyada yetişen üzümler sebebiyle Loire Vadisinde inanılmaz derecede geniş çeşitlilikte şaraplar üretilebiliyor. 60 çeşitten fazla şarabın üretildiği bu canlı vadide her zevke ve duruma uygun bir şarap bulacaksınız. Eğer aradığınız Fransız ihtişamı ve gastronomik lezzetler ise, Loire Vadisi beklentilerinizi fazlasıyla aşmaya aday.

Loire Vadisinde Neler Yapılır?

Kale ve Bölge Gezileri: Loire Vadisinde halka açık bir düzinelerce kale var, bu yüzden en zor kısım hangisini ziyaret edileceğinize karar vermeniz. Kale gezilerinden sonra sıcak hava balonu turuna çıkabilir ve yukarıdan Loire Vadisi’nin unutulmaz manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.

Tarihi Kalıntılar: Tarihi geçmişi Orta Çağ’a kadar uzanan yeraltı tünellerinin kilometrelerce uzunlukta. Eski mağara evlerini görmek için Rochemenier köyünü ziyaret edebilir ya da geceyi bir otelde geçirebilirsiniz.

Tadım Etkinlikleri ve Yeme İçme: Bölgede şaraplar oldukça makul fiyatlarda. Şarap turları, tadım etkinlikleri ve hatta şişe şaraplar çoğu zaman 7 euro’nun altında bulunur ve fiyatların görece daha uygun olması bölgeyi ziyaret etmeyi uygun hale getiriyor. Ayrıca Tarte tatin, rillette, börülce sosisi ve keçi peyniri gibi yerel Loire lezzetlerinin mutlaka tadına bakın.

Doğa Gezileri: Bisiklet sürmek için mükemmel bir 900 kilometrelik yola sahip Loire Vadisinde muhteşem doğa gezileri yapabilirsiniz. Ayrıca üzüm bağlarıyla çevrili köylerde at arabasıyla yolculuğun da tadını çıkartabilirsiniz. Kano kiralama veya gün batımı botu gezintisi turlarıyla nehirden Loire deneyimi yaşamayı ihmal etmeyin.

“Loire Vadisi, tarihi kentler ve köyler, harika mimari anıtlar ve nüfusu ile fiziksel çevre arasında, özellikle de Loire nehri arasındaki yüzyıllarca süren etkileşimin oluşturduğu ekili alanlardan oluşan olağanüstü bir kültürel manzara. ”- UNESCO