Flathead Gölü Dünya’nın En Temiz Göllerinden

Huzuru doruklara kadar hissedeceğiniz, ömür boyu görmekten bıkmayacağınız gerçek olmasına inanmanın ne kadar zor olduğuna ancak gördüğünüz zaman anlayacağınız bir yer Flathead Gölü. Evet gerçekten dünyanın en temiz gölü burası. Hatta en uzunu, en berrağı, en uzunu… Montana’da bulunan Flathead Gölü’nün gizemini çözmek istiyorsanız rotanızı Amerika’ya çevirebilirsiniz.

Flathead Gölü Hakkında

Flathead Gölü, Amerika’nın Montana eyaletinde Ulusal Ormanın içinde harikulade manzarasıyla gizli kalmış bir cennet. Gölde inanması zor olan detay en derin yeri 119 metre olmasına rağmen girdiğiniz zaman sanki boyunuzda bir yerde yüzüyormuşçasına bir görüntü veriyor insana. Ama aslında metrelerce mesafe var aranızda. Evet buradan okurken inanması zor geliyor. O kadar temiz bir suyu var ki , dışarıdan bakan biri bile gölün en derin yerindeki her şeyi i bütün ayrıntısına kadar görebilir. 119 metreden bile… Gölü görünce neden dünyanın en temiz gölü olduğunu da anlayacaksınız. Unutmadan meraklıları için küçük bir dipnot; Flathead Gölü adını bölgenin güneybatısındaki kampa yerleştirilmiş Flathead yani Seliş yerlilerinden alıyor.

Flathead Gölü Aktiviteleri

Flathead Gölü’ne yaz tatilinizde giderseniz gölün meşhur su sporlarıyla karşılaşmanız ihtimal. Su kayağı, dalış, yelken, kürek, balıkçılık hatta su sporları dışında paraşüt burada çok popüler. Gölden çıkan alabalıkların oldukça lezzetli olduğu söyleniyor, gittiğinizde mutlaka denemelisiniz. Boylu boyunca göl gezisi yapmak istiyorsanız 20 kişilik tekne turlarına kesinlikle katılıp çevrede ne var ne yokmuş bütün güzelliklerine birebir şahit olmalısınız. Gölü adeta çevreleyen dağlar tablo gibi bir his veriyor insana. Muhteşem doğası içinde parkurlarında uzun uzun yürüyüşlerin keyfine, manzarasının seyrine dalmayı unutmayın.

Göl ve çevresinde insanı kendine bağlayan öyle bir atmosfer var ki, canlı canlı gördüğünüzde gölün ne kadar büyüleyici olduğunu anlayacaksınız. Manzarasında olağanüstü bir tatil yaparken size sunulan onca eğlenceli aktivitesinden yararlanmanızda fayda var.