Fethiye’nin Terkedilmiş Cenneti Kayaköy

5000 yıllık tarihin ülkemiz sınırlarında hala olması ne demek bir düşünün… Ülkemiz her anlamda çok zengin bir yer ama özellikle konu tarih olunca anlatılacak hatta yazılacak çok şey var demektir. Bunlardan biri de Fethiye’de hayalet şehri olarak bilinen hala yaşayan tarih Kayaköy.

Binlerce yılın tarihini göreceğiniz Kayaköy, Fethiye’ye tatile gelen herkesin görmeden dönmemesi gereken bir yer. Yani Fethiye’de gezilecek yerler listenizde Kayaköy olmazsa büyük bir kaybınız var demektir. Fethiye Otellerinde kalarak buraya 15 dakika içerisinde ulaşacaksınız. Burada Türkler ve Rumlar çok uzun yıllar birlikte yaşamışlar. Osmanlılar zamanında insanların olmadığı ufacık bir köy hayatının sürdüğü yermiş Kayaköy. Geçimlerini sadece tarımdan karşılasalar da bir türlü çözülemeyen su sorunu yüzünden pekte başarılı olunamamış aslında. Çukur kısmında Osmanlılar, yamaç kısmındaysa Rumlar yaşıyormuş. Rumların daha oturmuş düzenleri varmış bu yüzden. Ama bütün bunlara rağmen barış içinde bir ilişki varmış iki devlet arasında. Göç zamanı şehri boşaltma zorunluluğu olan Rumların şehri tamamen boşaltmasıyla hayalet bir şehre dönüşmüş Kayaköy. İşte bu yüzden buranın ayrı bir önemi var Fethiye için.

Kayaköy’de öyle bir hava var ki sanki bir zamanlar orada yıllarca yaşayan insanlar hala dün ordalarmış gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Aslında terkedilmemiş sadece o gün orada değillermiş gibi hissettiren bir yer Kayaköy. Bomboş sokaklarda yıkılmış dökülmüş virane haline gelmiş o evler arasında dolaşan turistler, bunca yılın tarihi yapılarında geçmişin izlerini hala ararcasına gezerler burada. Dumanı tüten bir ev görseler hemen soluğu orada alacakmış gibi.

Kayaköy’ün tarih kokan manzarasını izleyeceğiniz yer kentin en tepesindeki şapel olmalı. Burası hem duygulandıran ama aynı zamanda kenti yukarıdan izleyeceğiniz dinlenme alanı. Artık viraneye dönmüş sokakların arasından biri çıkacakmış hissiyle uzun uzun bakın o manzaraya. Aslında daha yaşanması gereken çok zamanlar olabilirmiş değil mi? Geçmişe kısa bir yolculuk yapacağınız Kayaköy’de ulaşmak için en kısa zaman da Fethiye’ye gidin. Eğlenceli bir tatille beraber gezilecek yerlerini de mutlaka keşfedin.