Fas’ta Mavi Bir Şehir Chefchaouen

Gökyüzü mavi, şehir mavi, her yer masmavi… Mavilerin şehri Chefchaouen. Burada gökyüzüne kadar her yer mavi. Bu mavi geleneğini İspanya’dan gelip buraya yerleşen Yahudiler başlatmış. Bugüne baktığımızda şehirde az Yahudi yaşasa da maviye boyama geleneği miras olarak kalmış Fas’ın şehri Chefchaouen’de.

Şehirdeki binaların yapılarına baktığınızda oldukça eski olduklarını göreceksiniz. Ama tabi ki onlar bile maviye boyalı. Mavi şehir 1956 yılına kadar İspanyol işgalindeymiş ancak o tarihten sonra özgürlüğüne kavuşmuş. Şehrin girişinde o dönemlerden kalma kontrol noktası hala duruyor ve o dönemlerde şehre herkes alınamıyormuş. Fas’ın kuzeyindeki Ceuta ve Melilla şehirlerine Afrika’da bile olsanız şengen vizeniz yoksa giremiyorsunuz, çünkü bu şehirler hala İspanyol himayesindeler.

Chefchaouen’de gezilecek yerler

Chefchaouen dağların arasında bir yerleşim yeri. Arapça anlamı iki boynuz olarak geçiyor. Şehre şöyle bir uzaktan baktığınızda iki tarafındaki Raf dağlarını göreceksiniz. Benim size önerim; Fas Turlarına katıldığınızda bu şehirde gezmeniz için verilen serbest zamanlarınızda sokaklarına girip kaybolun. Alışveriş severler için de sanki her yere dükkanlar kondurulmuş diyebilirim. Biraz daha arka sokaklarına doğru gittiğinizde yaşayan halk sizi karşılıyor olacak. Camileri gerçekten görülmeye değer ama ne yazık ki girmek çok zor. Müslümanların girebildiği söylense de özellikle kadınları camiye sokmayı istemiyorlar. İçeri giremezseniz fazla ısrarcı olmayın, dışarıdan görüp fotoğraflamak da en azından yetecektir.

Fas’ın mavi şehri Chefchaouen’in eski kısmı olan Medina görülecek yerlerden biri. Medina’nın tam ortasında olan Uta El-Hammam meydanı her şeyin başladığı yer. Meydanın da hediyelik eşya dükkanları ve kafeler var, boş zamanlarınızı burada değerlendirebilirsiniz. Kısacası mavi şehrin her iki tarafı da ayrı güzelliklerle dolu. Bir tarafta daha düz sokaklar varken diğer tarafında biraz merdivenli sokaklar göreceksiniz. Ama inip çıkması o kadar keyifli ki çünkü her yer masmavi. Şehrin duvarları dışında kadınların elde çamaşır yıkadıklarını gördüğünüzde şaşırmayın. Burada açık hava çamaşırhaneleri fazlaca mevcut. Her yer fotoğraf içinde olsa da çekim yapmanız güç olabilir, itiraz etmeleriyle beraber yanınıza gelip silmeleriyle bile karşılaşabilirsiniz. Müslümanların Arapça olarak selam verdiklerinde iş biraz daha değişiyor haliyle. Yüzlerindeki ifadeden yumuşadıklarını kolayca anlayabilirsiniz. Yaşayan halk Türk dizilerini çok izliyor.

Chefchaouen’de ne yenir?

Peynire düşkünlüğünüz varsa yanınızda götürmeniz gerektiğini söylemeliyim. Kahvaltılarında peyniri pek göremeyeceksiniz maalesef. Fas mutfağının en çok tercih edilen yemeği tajin. Özel toprak kaplarda pişen bu yemeğin 3 ayrı çeşidi var. Etli tajinin yanında sebzeler geliyor. Tavuklu olan da sadece tavuk ve zeytin. Bir de sebzelisi var ki en çok tercih edilen bu oluyor genel de. Karışık sebzeler üzerine üzüm konarak pişiriliyor. Tadına mutlaka bakmalısınız, çok lezzetli olduğundan hiç şüphem yok. Çorba çeşidi olarak da harira çorbası en sevilen lezzetler arasında. Aslında karışık sebze çorbası da demek mümkün, içine nohut, tarçın, kereviz, domates ve bol yeşillik konuyor. Genel olarak Fas mutfağının lezzetli olduğunu söyleyebilirim, isimleri farklı gelse de tatları gerçekten lezzetli.

Chefchaouen’de alışveriş

Fas genelinde deri çok yaygın haliyle şehirde de görebilirsiniz. Bir alışveriş severseniz gittiğiniz her yerden bir şeyler almak sizi mutlu ediyorsa o zaman çok renkli terlikler ve deri çantalardan mutlaka almalısınız derim. Nerdeyse her köşe başında amber sabunları satılır almak isterseniz mis kokulu sabunları evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Gümüş oldukça fazla şehirde, berberi kilimleri ve halılarından alabilirsiniz. Burada alışveriş yaparken pazarlık etmeyi de unutmayın.

Fas mavi şehri Chefchaouen ve diğer görmeniz gereken şehirleriyle insanı kendine çekiyor adeta. Her ne kadar bize kardeş deseler de bize göre yaşantıları çok farklı. Bütün bunlara yakından şahit olmak için size özel hazırlanan turlarını mutlaka inceleyin.