Farklı Bir Deneyim Arıyorsanız Saklıkent’e Gidin

Daha önce hiç Fethiye’ye gittiniz mi? O zaman özellikle yaz aylarında turizm açısından ne kadar önemli bir yer olduğunu da bilirsiniz. Deniz, kum, güneş dediniz güzel bir tatil geçirdiniz, peki bu üçlüden biraz uzaklaşıp Fethiye’nin görülecek yerlerini de gezdiniz mi? Cevabınız evet ise bu güzel şehrin içinde ne kadar büyüleyici yerler olduğunu da biliyorsunuz demektir. Buna en güzel cevabı Saklıkent veriyor.

Fethiye ve Antalya arasında 18 km uzunluğunda olan Saklıkent, gerçekten görülmeye değer doğaüstü bir vadi. Saklıkent Kanyonu’nu ölmeden önce görülecekler listenize mutlaka eklemelisiniz. Buraya gittiğinizde bu zamana kadar niye gelmemişim diye kendinize soracağınızdan eminim. Bu zamana kadar yaşamadığınız bir deneyim yaşayacaksınız burada. Fethiye Otellerinde kalarak günübirlik olarak ziyaret edebilirsiniz Saklıkent’i. Ya da ki en güzeli, Likya Turlarını tercih ederek Fethiye ve Antalya bölgesine ait ne kadar görülmesi gereken yer varsa hepsini görebilirsiniz. Kanyonda akan kaynak suyu için diyebileceğim düşündüğünüzden daha da soğuk olduğu ve çok hızlı aktığı. Girdiğiniz birkaç dakika içinde çok üşüyeceksiniz ama sonralarında biraz daha alışacaksınız. Burayı gitmek için yaz ayları doğru tercih ama daha önceden gitmiş biri olarak sonbahara doğru gitmenizi öneririm.

Saklıkent’te yapılacak şeyler

  • Kanyonda rahat bir şekilde yürüyebilmek için ayağınıza sağlam bir deniz ayakkabısı almalısınız. Almayı unuttuysanız burada satılan ya da kiralanan ayakkabılardan mutlaka edinin. Kayalıkların kaygan olduğunu özellikle unutmayın.
  • İçinize mayonuzu giyin ve üzerine de kısa bir şort. Yanınıza telefon, gözlük, çanta veya elinizde olabilecek neyiniz varsa hepsini aracınıza bırakın. Yürümek bu kadar zorken elinizde hiç bir şey olmamalı.
  • Kanyona girebilmek için 100-150 metrelik asma bir merdivenden geçeceksiniz. Mümkün olduğunca dikkatli olun ve küçük çocuğunuz varsa emanet edecek birilerini bulun ve götürmeyin derim.
  • Akan su kimi zaman belinize kadar gelecektir, bu yüzden sudan çıktıktan hemen sonra yedek olacak mayo ve kıyafetiniz elinizin altında olmalı ki özellikle akşam saatlerine doğru burada hava serinliyor, alacağınız ne varsa buna göre almalısınız.
  • Kanyona girerken yanınızda güveneceğiniz biri mutlaka olmalı, ilk giriş çok zorlayıcı olacak.

Evet, Saklıkent’in buz gibi sularıyla nihayet baş edebildiniz ve yeterince yoruldunuz. O zaman güzel bir yorgunluk yemeği sizi bekliyor demektir. Saklıkent’in sular üzerinde çeşit çeşit restoranları var, burada kendinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Burada yaşayan kadınların doyumsuz ellerinden gözleme yanında bol köpüklü buz gibi bir ayran iyi gider. 🙂 Vadi gerçekten çok farklı bir deneyim yaşatıyor, tatlı bir yorgunluk olsa da bence kesinlikle denemeye değer. Masmavi plajların arasında mükemmel bir Saklıkent deneyimi tatilbudur.comun tur seçenekleriyle sizi bekliyor.