Ülke ülke gezip şehir şehir dolaşanlardansanız güzel ülkemizin en sık ziyarete uğrayan şehri Eskişehir’de görülmesi gereken çok güzel yerleri olduğunu da bilirsiniz mutlaka. Tarihi ve kültürel miraslarımızdan Eskişehir gerçekten görülmeye değer bir şehrimiz. Böyle yerlerimiz olduğu müddetçe zaten bu ülkeyi ne kadar çok gezsek de gezdikçe daha çok göresimiz gelir. Kısacası çok eğlenceli, bol gezmeli şehir turuyla Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listeniz şimdiden hazır.

Yunus Emre Müzesi

Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesinin başında Yunus Emre Müzesi şehirden uzaklaşıp biraz sakin bir zaman geçirmek isteyenlerin ana durağı. Eskişehir Turlarında bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz. Bu müze 1974 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yapılmış. En önemlisi de Yunus Emre’nin akıllardan silinmeyecek dörtlükleri müzedeki kitaplarında sergileniyor.

Şelale Park

Bu şelaleye adını veren parkın içindeki yapay şelale figürü. Şelale Park Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerinden olsa da gerçekten gittiğiniz zamanda iyi ki gitmişim hissini duyacağınız bir yer burası. Eşsiz doğasının verdiği huzurla ister yaz ister kış istediğiniz zaman burayı ziyaret edebilirsiniz.

Areyastis Anıtı

Porsuk Çayının güzelliğini almış gibi o kadar görülesi yerleri olan bir şehir ki burası, Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesinde Areyastis Anıtı da buranın olmazsa olmazlarından. Tarihle iç içe yerleri olduğu kadar şifalı sularıyla da meşhur aslında Eskişehir. Bunun en güzel örneği Sakarılıca Kaplıcaları. Kesinlikle bir kez olsun görmelisiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesinde özellikle son birkaç yıldır ziyaretçi akınına uğrayan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi mutlaka görülmeye değer. Binbir çeşit renkte binbir çeşit türde cam parçacıkları sergileniyor burada. Güzel bir müze gezisinden sonraki durak Altıhan El Sanatları ve Kurşunlu Camisi olabilir mesela.

Çukur Çarşı

Bir zamanların balık pazarı şimdilerde olmuş park alanı. Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesinin son durağı Çukur Çarşı ve en güzel yerlerinden de aynı zamanda. Şehir turunuzun ardından tatlı yorgunluğunuzu Porsuk Çayına karşı yapmak isterseniz tercihiniz kesinlikle güzel kafelerin bir arada toplandığı Çukur Çarşı olsun. Burada ne kadar çok dinlenirseniz sizin için o kadar kardır, bir sonraki durakta Çukur Çarşının birbirinden güzel rengârenk durakları var çünkü. 🙂

Eskişehir’de arayıp da bulamayacağınız, gezip de hoşunuza gitmeyecek bir yer olmayacağını özellikle belirtmeliyiz. İyisi mi siz yaz tatilinizin yarısını Eskişehir’de tatil yaparak geçirin bizden söylemesi.