Eskişehir’de Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ülke ülke gezip şehir şehir dolaşanlardansanız güzel ülkemizin en sık ziyarete uğrayan şehri Eskişehir’de gezilecek yerler olduğunu da mutlaka duymuşsunuzdur. Tarihi ve kültürel miraslarımızdan, gerçekten görülmeye değer şahsına münasır bir şehrimiz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir’de gezilecek yerler çok! Şehrin her bir yerinde çeşitli heykeller, sanat eseri karşınıza çıkabilir. Eskişehir sanat ve kültürle büyüyen ve sevilen bir şehir. Kısacası çok eğlenceli, bol gezmeli şehir turuyla Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listeniz şimdiden hazır.

Sazova Parkı (Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)

Eskişehir Sazova Parkı nerede diye merak ediyorsanız öncelikle sorunuzu cevaplamakla parkı anlatmaya başlayabiliriz. Eğer şahsi aracınızla Eskişehir’e gidecekseniz parka Eskişehir-Kütahya Yolu üzerinden 15-20 dakika içerisinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Eğer toplu taşıma aracını kullanacaksanız Odunpazarı’ndan kalkan 11, 17 ve 31 no’lu belediye otobüsü hatlarını da kullanabilirsiniz. Sazova Parkı’na ailecek gittiğinizde çocuklarınız dünyasına dair birçok şeyi orada bulacaktır. Parkın içerisinde bulunan Masal Şatosu, Korsan Gemisi’ni mutlaka keşfetmelisiniz.

Yunus Emre Müzesi

Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesinin başında Yunus Emre Müzesi şehirden uzaklaşıp biraz sakin bir zaman geçirmek isteyenlerin ana durağı. Eskişehir Turlarında bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz. Bu müze 1974 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yapılmış. En önemlisi de Yunus Emre’nin akıllardan silinmeyecek dörtlükleri müzedeki kitaplarında sergileniyor.

Şelale Park

Bu şelaleye adını veren parkın içindeki yapay şelale figürü. Şelale Park Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerinden olsa da gerçekten gittiğiniz zamanda iyi ki gitmişim hissini duyacağınız bir yer burası. Eşsiz doğasının verdiği huzurla ister yaz ister kış istediğiniz zaman burayı ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi

Türkiye’nin ve dünyanın tarihini değiştiren; nice ünlü Türk siyasetçi, gazeteci ve sanatçıların balmumu heykeli Eskişehir Balmumu Müzesi’nde bulunuyor. Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen önderliğinde hayata geçen birçok muhteşem heykeli mutlaka görmeli, gitmişken hatıra fotoğrafı çektirmelisiniz.

Balmumu Müzesi’nde bulunan Atatürk Heykeli

Areyastis Anıtı

Porsuk Çayının güzelliğini almış gibi o kadar görülesi yerleri olan bir şehir ki burası, Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesinde Areyastis Anıtı da buranın olmazsa olmazlarından. Tarihle iç içe yerleri olduğu kadar şifalı sularıyla da meşhur aslında Eskişehir. Bunun en güzel örneği Sakarılıca Kaplıcaları. Frig Vadisi’nde bulunan anıtı kesinlikle bir kez olsun görmelisiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesinde özellikle son birkaç yıldır ziyaretçi akınına uğrayan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi mutlaka görülmeye değer. Binbir çeşit renkte binbir çeşit türde cam parçacıkları sergileniyor burada. Güzel bir müze gezisinden sonraki durak Altıhan El Sanatları ve Kurşunlu Cami’si olabilir.

Çukur Çarşı

Bir zamanların balık pazarı şimdilerde olmuş park alanı. Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesinin son durağı Çukur Çarşı ve en güzel yerlerinden de aynı zamanda. Şehir turunuzun ardından tatlı yorgunluğunuzu Porsuk Çayına karşı yapmak isterseniz tercihiniz kesinlikle güzel kafelerin bir arada toplandığı Çukur Çarşı olsun. Burada ne kadar çok dinlenirseniz sizin için o kadar kardır, bir sonraki durakta Çukur Çarşının birbirinden güzel rengarenk durakları var çünkü. 🙂

Çukur Çarşı