Eskişehir Gezi Rehberi

Hafta sonu tatillerinin gözde rotası Eskişehir’de güzel bir gezintiye çıkıyoruz. Doğal güzellikleri içinde insanı kendine çeken bir öğrenci şehridir Eskişehir. Gezilecek yerler, enfes lezzetler ve dahasını bulacağınız Eskişehir gezi rehberimizle kendinize bir liste çıkarın ve hemen yola koyulun.

Eskişehir’de gezilecek yerler

Odunpazarı

Şehrin en eski yerleşim yeri Odunpazarı, aynı zamanda yerli-yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken özelliğe sahip. Evleriyle ün salmış bu bölgede her bütçeye uygun konaklama imkanlarını bulabilir, harika lezzetlerinden tadabilir kısacası keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Porsuk Çayı

Tatil severlerin görülecekler listesinde baş sıralarda yerini alan Eskişehir’in merkezi konumundadır Porsuk Çayı. Porsuk Çayı’na gittiğinizde gondol turuna katılmadan dönmeyin.

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı

Türkiye’nin en büyük ve en güzel parklarından olan Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, 400.000 m2’lik alan üzerinde konumlu. İçinde farklı figürlerin bulunduğu bu park büyük küçük demeden herkesin ilgi odağı. Eskişehir’de gezilecek yerler listenizin baş sıralarında olması gereken parkın içinde çeşitli kafe ve restoranlarda bulunuyor. Korsan Gemisi, Masal Şatosu, Eti Sualtı Dünyası, Bilim ve Deney Merkezi, Yapay Gölet ve Sabancı Uzay Evi keyifle gezecekleriniz arasında.

Yılmaz Büyükerşen Balmumcu Heykeller Müzesi

Başta Mustafa Kemal Atatürk ve daha pek çok ünlü ismin heykelleri bu müzede sergilenmekte. Odunpazarı’nda konumlu müzeye ulaşmaksa çok kolay. Yılmaz Büyükerşen Balmumcu Heykeller Müzesi Eskişehir’in en önemli yerleri arasında gösteriliyor.

Eskişehir’de ne yenir?

Birbirinden güzel yerler gördünüz ve şimdi sıra Eskişehir’in harika mutfağıyla tanışmaya geldi. Eskişehir deyince akılla ilk gelen lezzet hiç kuşkusuz ki Çi börek oluyor. Açılan harcın içine kıymalı malzemelerin konması ve kızartılmasıyla ortaya çıkan bu harika lezzeti şöyle şehir manzarasına karşı mutlaka tatmalısınız.

Et severleri de unutmuyoruz ve Balaban kebabını şiddetle öneriyoruz. Et suyu ile ıslatılmış pidelerin üzerine özel karışımla hazırlanmış köftelerin konmasıyla enfes lezzet ortaya çıkıyor. Bunlara eşlik eden yoğurt ve salçalı sos kebaba eklenerek servis ediliyor. Ne kadar anlatsak da Balaban kebabını bizzat kendiniz deneyimlemelisiniz.

Yemekler yendi ve sıra tatlıya geldi. Un, şeker, limon ve yağın birleşiminden ortaya çıkan Met helva Eskişehir’in harika lezzetleri arasında. Şayet sevdiklerinize bir hediye götürmek istiyorsanız Met helvasını tercihinizi bu helvadan yana kullanın.

Kısacası yemekleriyle önce gözleri sonrada mideyi doyuran, gezilecek yerleriyle kendine hayran bıraktıran bu şehri karış karış gezmek için Eskişehir turlarımıza katılabilirsiniz.