Eşi Bulunmaz Bir İtalyan Kasabası Alberobello

Henüz yaz tatili gelmedi ama içinizi ısıtacak eşi bulunmaz bir İtalyan kasabası Alberobello. Enfes yemek kültürü, eğlenceleri, karşı konulmaz güzellikleriyle İtalya’nın bilinmeyen yüzünü keşfe çıkıyoruz. İtalya’nın az bilinen rotası Alberobello’nun kendine has mimarisi ile tanıştıktan sonra bu ülkeye bir kez daha hayran kalacaksınız.

Güney İtalya’ya daha önceden gidenler bilir Alberobello’nun ne kadar güzel ne kadar kıymetli bir değer olduğunu. Itria Vadisi’nde konumlu bu cennet kasabanın mimarisine “Trulli” adı verilmiş. Kireç konmadan örülmüş kireç taşları sayesinde evler istenildiği zaman yıkılıp tekrar inşa edilebilir özellikte. Yuvarlak şekilde gitgide sivrileşen çatıları, harçsız örülmüş bembeyaz duvarlarıyla 1600’e yakın sıra sıra dizilmiş Trulli evi buranın zenginliğine zenginlik katıyor.

Alberobello evlerini sadece Itria Vadisi’nde değil, Ostuni, Martina Franca, Cisternino ve yakın civarda da bu evlerle sıkça karşılaşmak mümkün. Daha çok butik otel tarzında kullanıldığı için bu evlerde yaşayanların sayısı pek az. İtalya’nın turizmine çok büyük katkısı olan Trulli evlerinde konaklama deneyimini yaşayanlardan biri de siz olabilirsiniz. Alberobello’ya gittiğinizde kasabaya has lezzetler ve hediyelik eşya dükkânları tatilinize eşlik edecek. Tarihiyle, eşsiz mimarisiyle UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi hak etmiş otantik bir kasaba Alberobello.

İçinde 11 bin nüfus barındıran bu İtalyan kasabası halk arasında “güzel ağaç” anlamına geliyor. Trulli evlerinin en büyük özelliği yapımı olduğu kadar çatısındaki şaman işaretleri. Bu işaretler evlerde yaşayan halkın inanışına göre onları kötülüklerden korumak amacıyla yapılmış. Alberobello’nun daracık taş sokaklarında yürürken çeşit çeşit şarap türlerinden liköre, yiyecek dükkânlarından el işi dükkânlarına kadar farklı alışveriş seçenekleri karşınıza çıkacak. İtalya’nın soğuk kış günlerinde bile bu tarihi kasaba turist akınına uğruyor.

Evlerin kolay yıkılabilir şekilde olmasının sebebi vergiden kaçmak

13.yüzyılın sonlarına doğru kral yeni bir kanun çıkardı. İzinsiz yerleşim yeri kurmak tamamen yasaklandı. Yeni bir yerleşim yeri kurma durumunda vergi daha yüksek ödenecekti. Burada yaşayanların sayısı gün geçtikçe arttığı için kral Dük Girolamo, vergi ödememek için halkın sadece Trulli evleri inşa etmesine izin verdi. Kolay yıkılabilir özellikte olan Trulli evlerine vergi memurları ev gözüyle bakmadıkları için burada yaşayan halk vergi ödemekten kurtuluyordu. Trulli evlerinin kireç taşıyla inşa edilmesindeki sebep budur.

Alberobello tarihi kasabasını yaz aylarında ziyaret ettiğinizde birçok dizi festivallerine denk gelmeniz an meselesi. Uluslararası müzik festivali, folk festivali, caz festivali, dans, gösterileri, havai fişek gösterileri, çocuk etkinlikleri görebileceklerinizden sadece bazısı. Şayet İtalya tatilinizde farklı deneyimler yaşamak istiyorsanız İtalya Turları eşliğinde yeni yerler, tadına doyulmaz lezzet durakları keşfedebilir, Alberobello tarihi kasabasına gidip en az 1-2 gününüzü dolu dolu geçirebilirsiniz.