En Popüler Karadeniz Yaylaları

Tüm yılın koşturmacası içinde geride bıraktığımız sonbahar mevsiminden sonra kara kış kapımızı çaldı. Türkiye’nin her ton yeşiline ev sahipliği yapan bölgesi Karadeniz, eşsiz manzaraları, tadına doyulmaz lezzetleri ve sıcacık insanlarıyla ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Bu yıl tatil yapmadıysanız şimdi kendinize bir şans verin ve en popüler Karadeniz yaylalarına doğru yola çıkın. Oksijenden başınızın döneceği mükemmel yaylalar geliyor.

Ayder Yaylası

Karadeniz yaylaları arasında en çok ilgi gören yerlerinden biridir Ayder Yaylası. Tertemiz havası, zengin bitki örtüsü insanı kendine çeken özellikleri arasında. Yaylası kadar kaplıcasıyla da ünlü olan Ayder, birçok hastalığın şifa kaynağı. Karadeniz turlarına katıldığınızda Ayder Yaylası gezi programınıza dahil olacak.

Gito Yaylası

Karadeniz’in enfes rotası Çamlıhemşin’e iki saatlik bir mesafede olan Gito Yaylasına çıkıp harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Gito Yaylasına gidip kamp kurabilir, bol oksijen kaynağı havasında gözlerden uzak bir tatil geçirebilirsiniz. Şehir hayatının olumsuz etkilerinden uzaklaşacağınız bu durakta sevdiklerinizle birlikte mükemmel yayla tatili sizi bekliyor.

Pokut Yaylası

Rize’nin en güzel duraklarından biridir Pokut Yaylası. 1800 metrelik yükseklikte kurulu bu yaylada yemyeşil doğaya merhaba deyin. Bulutlar gökyüzünde süzülürken burada geçirdiğiniz her anın tadını doya doya çıkarın.

Ovit Yaylası

Rize merkezden 52 kilometrelik mesafede konumlu Ovit Yaylası, her yılın ağustos ayında düzenlenen şenlikleriyle oldukça popüler. İkizdere ilçesinin göz bebeği olarak bilinen bu yaylada huzur dolu günler geçirecek, şehir hayatından kısa sürede olsa uzaklaşmanın tadına çıkaracaksınız.

Anzer Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesine gittiğinizde Anzer Yaylasının eşsiz doğası karşılar sizi. Anzer ballarının üretildiği yer olan Anzer Yaylası adeta bir şifa merkezi. Zengin faunasıyla son yıllarda turistlerin ilgi odağı olduğu için Karadeniz gezinizde Anzer Yaylasına uğramadan geri dönmeyin.

Kiraz Yaylası

Trabzon’un Maçka ilçesinden Gürgenağaç köyüne ulaştığınızda 7 kilometre daha devam edin, Kiraz Yaylasına ulaşmış olacaksınız. Her yıl temmuz ayının üçüncü cuma günü kutlanan Ayeser Şenlikleri ile yaylanın coşku dolu anlarına şahit olabilirsiniz. Kır kahvesi, lokantaları ile ünlü olan Kiraz Yaylası tatil günlerinizde harika alternatifler arasında olacak.

Sis Dağı Yaylası

Karadeniz’in olmazsa olmaz rotası Giresun’da sislerin ardından görsel şölen bir manzara görmeye hazır mısınız? O zaman tercihinizi Sis Dağı Yaylasından yana kullanabilirsiniz. Denize olan yakınlığından dolayı sürekli sisli olan bu doğaüstü rotaya temmuz ayının üçüncü cumartesinde giderseniz Sis Dağı Yayla Şenliklerini de izleme şansınız olacak. En popüler Karadeniz yaylalarından biri olan Sis Dağı Yaylası Milli Park olarak korumaya alınmış durumda.