Ege’nin Saklı Köylerine Yolculuk

Ege sahip olduğu değerleriyle, gezilecek yerleriyle, sıcacık insanlarıyla, havasıyla suyuyla başlı başına bir yaşam kaynağı merkezi. Ardı sıra uzanan kumsalları, doğal güzellikleri insanı kendine çekmeyi fazlasıyla yetiyor. Her yıl o kadar ziyaretçi akınına boşuna uğramıyor tabi, Türkiye’nin o kadar önemli bir bölgesi ki insanlar gideceği yeri iyi biliyor aslında. Bugün alışılmışın biraz dışına çıkıp Ege’nin saklı köylerine doğru keşfe çıkacağız. Lüks yaşantıdan biraz uzak doğallıklarıyla ön planda olan köyler bunlar. Şarabıyla ünlü Şirince’den tutun da, taş evleriyle Doğanbey, mimarisiyle Birgi ve dahasını bulacağınız en güzel Ege rotaları burada.

İzmir, Şirince: Kendini dağlara vuran 40 kişi tarafından kurulduğuna inanılıyor Şirince’nin. İzmir’in turistik yerlerinden Selçuk’a 8 km mesafedeki Şirince Ege’nin saklı köylerinden olsa da son yıllarda adını fazlasıyla duyurmayı başardı. Lezzetli mi lezzetli üzüm bağlarından çıkan eşsiz şarapları, Safranbolu evleri, aranılıp da zor bulunan mis gibi köy havasından dolayı zaten duymamak imkânsız olurdu. Şehir stresinden uzaklaşıp hafta sonu kaçamağı yapmak istiyorsanız ismi gibi şirin köy Şirince her zaman sizi ağırlamaya hazır. Şirince gibi birbirinden güzel rotaları keşfetmek istiyorsanız Ege Akdeniz Turlarına katılmak iyi biri fikir olabilir.

İzmir, Çamlık: Çamlık’ta akıllarda kalan önemli durak Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi. Bu müze Selçuk’a 7 km uzaklıkta. Amerikan, İsveç, Alman, İngiliz, Fransız, Çekoslovak yapımı buharlı lokomotifleri, vagonları, tankları yakından görebilirsiniz. Atatürk’ün Çamlık’taki ziyaretindeki vagon Atatürk fotoğraflarıyla yine burada sergileniyor. İzmir Otellerinde konaklayarak Çamlık’a gidebilir ve Ege’nin saklı köylerine keşfe çıkabilirsiniz.

Muğla, Eskihisar: Eskihisar tarihiyle dikkat çeken bir yer diyebiliriz. Tarihi geçmişi ta MÖ. 270’li yıllara dayanıyor. Helenistik dönemde yapılan Stratonikeia Antik Kenti üzerinde kurulu Eskihisar 1956’daki depremden sonra boşaltılmış. Antik kentin kazı çalışmalarına halen devam ediliyor. Eskihisarı dolaştıktan sonra o tatlı yorgunluğunuzu atmak için antik kentin tam girişindeki çınar ağacının kahvehanesi süper bir seçim olacaktır. Konaklama içinse tatilbudur.com’un size özel seçtiği Muğla Otellerini tercih edin.

Muğla, Gevenes Köyü: Ege’nin saklı köylerinde kalan yolculuğumuza yine Muğla’dan devam ediyoruz. Muğla Menteşe ilçesine 23 km sonra göreceksiniz Gevenes Köyü’nü. Ormancı Türküsünü bilmeyenimiz yoktur, işte bu türküye konu olan Belen Kahvesi köyün en meşhur yeri. Belediyenin işlettiği Belen Kahvesi’nin en keyif verici yanı geçmişin izlerinin sergilendiği etnografya sergisi. Arka fondan gelen Ormancı türküsü eşliğinde sıcacık kahvenizi yudumlamalısınız bu nostaljik kahvede.

İzmir, Birgi: İzmir Ödemiş’e 10 km mesafedeki Ege’nin saklı köylerinden Birgi’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Oraya gittiğinizde o bozulmamış halini yakından göreceksiniz. Köyün sokakları SİT alan olduğu için ne yazık ki yapılaşma kurulamamış. Burada görülmesi gereken yer Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi. Diğer camilere göre biraz farklı bu cami. Mesela minaresi ön sağ köşesinde ve caminin üzerinde bir de antik aslan heykeli var. Çakırağa Konağı’da Ege’nin saklı köylerinden Birgi’nin görmeden dönme diyebileceğimiz yerlerinden. Gerçek bir ahşap ve barok işçiliği nasıl olur Çakırağa’da göreceksiniz.

Aydın, Eski Doğanbey Köyü: 1924’lerde Rumların yaşadığı bu köy meşhur Ege’nin saklı köylerinden. Mübadele sonucu nüfus değişmiş ve Türkler burayı terk edip az öteye yerleşmişler. İşte bu olaydan sonra eski ve yeni diye iki bölüme ayrılmış Doğanbey Köyü. Buradaki evler zamanla restore edilmiş yani bu köy hakkında benim izlenimlerimi sorarsanız; Aydın Otellerinden birini seçip sakin, huzur dolu bir tatil yapmak istiyorsanız köyün taş evleri ve sokakları arasında aradığınızdan fazlasını bulacaksınız.

Muğla, Bozüyük Köyü: Bir sürü dizi çekiminden sonra merak konusu olan köylerden biri desek yeridir Bozüyük Köyü için. Ege’nin saklı köyleri listesinin son durağı olsa da en çok görülesi yerlerinden diyebiliriz aslında. Muğla’nın Yatağan ilçesindeki bu köy, meydandaki 800 yıllık çınar ağacıyla ün yapmış durumda. O güzelim sokaklarında gezerken en güzel karelerinizin olacağı fotoğrafları burada çekebilirsiniz. Osmanlı Dönemine kadar bir sürü medeniyete ev sahipliği yapmış Bozüyük antik kentleri ve görülecek yerleriyle dolu. Kısacası dememiz o ki bu birbirinden güzel Ege’nin saklı köylerinde bir kez olsun bulunmadan Ege’yi gezdim gördüm demeyin.