Edirne Kakava Şenliklerinde Buluşalım!

Türkler arasında önemli günlerden biri olarak sayılan Edirne Kakava Şenlikleri, Hızır ile İlyas peygamberlerin gül ağacı dibine buluştukları inancı ile yaygınlaşmış bir gelenek olarak bilinir. Romanlar arasında geçen adıyla Kakava, bütün yıl boyunca coşkuyla beklenen bir gündür. Bu özel günde gül ağaçlarının altında dilekler dilenir, ateşler yakılarak üstünden atlanır. O zaman gelin Edirne Kakava Şenliklerinde buluşalım!

Köprüleri, kervansarayları, camileri ile ülkemizin en önemli tarihi yerlerinden biri olan Edirne, Kakava Şenlikleri ile baharın gelişini kutluyor. Bin yıllık geleneğin hala devam ettiği Edirne’de, dans gösterişleri, konserler, yarışmalar daha birçok etkinlik düzenlenir. Her yıl mayıs başında kutlanan Kakava yani diğer adıyla Hıdırellez, şehrin havasını değiştiren bir şölenle bahara merhaba diyor.

Ateş üstünden atlandığı, lezzetli yemeklerin piştiği ve müziklerin eşlik ettiği festivalin eğlencelerini sizde yaşayabilirsiniz. Daha fazla tatil severlerin tercihleri arasında olan şenlikler için Kakava Turlarımızı inceleyin. İki gün süren Kakava Şenlikleri, baharı karşılamaya yönelik iki özel törenle başlar. 5 Mayıs günü Sarayiçi’nde Kakava Ateşi’nin yakılmasıyla başlayan törenlere pilav ikramları eşlik eder. Bahara Giriş töreni ise 6 Mayıs sabahı Tunca Nehri kıyısında gerçekleşir.

Edirne’nin tarihi yerlerini görmeden dönmeyin

Edirne’nin gezilecek ve görülecek yerleri arasındaki Fatih, Kanuni, Meriç ve Tunca Köprülerini görmeden dönmeyin. Bu köprülerin tarihi Osmanlı dönemine uzanır. Dünya’nın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü’nün tarihi II. Murat dönemine uzanır ve 174 adet kemeri bulunmaktadır. Kısacası Kakava Şenlikleri’ne katıldığınızda listenize buraları eklemeyi unutmayın.

Lezzetlerini keşdefin

Her şehrin kendine özgü lezzeti olduğu gibi Edirne’nin de olmazsa olmaz lezzeti tabi ki tava ciğeri. Güzel bir yemek sonrası canınız tatlı bir şeyler çekerse Kavala kurabiyesi ve badem ezmesi şehrin harika lezzetleri arasında. Denemeden dönmeyin deriz. 🙂