Dünya’nın Yeni Yedi Harikasından Biri Machu Picchu

Dünya’nın yeni yedi harikasından biri olarak gösterilen Machu Picchu, Güney Amerika’nın ülkesi Peru’da görenlere hayrete düşüren harika güzellikleri barındırıyor içinde. Burayı bu denli güzel kılan rotalarından bir diğeri de Titicaca Gölü. Bu iki rota Peru’nun kalkınmasında büyük rol oynuyor. İçinde İnka medeniyetinin hüküm sürdüğü dünyanın yedi harikasından biri olan Machu Picchu’yu şimdi açığa çıkarma zamanı.

Machu Picchu Hakkında

Bulutlara asılı hissi uyandıran Machu Picchu Antik Kenti, bir dağın zirvesine inşa edilmiş. O kadar depreme rağmen bugün hala dimdik ayakta durmayı başarmış antik kentin duvarlarının yapımında ağırlığı 100 tonu bulan taşların harçsız bir şekilde örülmesiyle oluşmuş. Yapımında nasıl bir mühendislik harikası kullanıldıysa İnka medeniyetinin şaşırtıcı özellikleri akıllarda bir sürü soru işareti bırakıyor. Sadece bir fotoğraf karesi almak için her yıl binlerce turist dağın zirvesine tırmanış yapıyor.

Machu Picchu Peru için ne kadar önemli bir değer olsa da ülkenin güzellikleri saymakla bitmez. Doğal güzellikleri içinde Amazon ormanlarından bahsetmemek olmaz tabi ki. Bugüne kadar ismini bile duymadığımız hayvan türlerine burada rastlamak mümkün. Lamanın ana vatanı olarak bilinen Machu Picchu aynı zamanda dünyanın en önemli kuş izleme merkezine de ev sahipliği yapıyor. Tatil severlerin akın ettiği Peru’da Machu Picchu dışında görmeniz gereken diğer rotalar; başkent Lima, Puno, Cosco ve doğal güzellikleri, hiçbir yerde rastlayamayacağımız hayvan türleriyle ünlü Amazon Ormanları.

Peru’nun Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Lima

Tarihi geçmişiyle Peru’da çok ünlü olan başkent Lima’da görmeniz gereken çok sayıda müze var. Aktivite konusunda da tam bir tatil cenneti olan Lima, rüzgar sörfü sporunu sevenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Özellikle deniz restoranları konusundaki iddiasını yıllardır sürdüren bu rotada harika lezzetlerle tanışacaksınız. Alışveriş severler içinde harika alternatiflerin olduğu Lima sokaklarında renkli alışveriş mağazalarıyla çok ünlü.

Cusco

İnka medeniyetlerinin başkenti Cusco, binlerce yükseklikteki rakımıyla ziyaretçilerini zorlasa da Peru’da görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Machu Picchu’da Dikkat Etmeniz Gerekenler

Peru tatilinizde fiziksel açıdan yorulacağınız bir tatil deneyimi yaşayacaksınız. Sürekli değişen hava basıncına karşı halsizlik, baş dönmesi gibi sıkıntılar yaşamanız halinde rehberinizin uyarılarını dinlemeyi ihmal etmeyin. Ülkedeki pek çok otelde yalanabilecek olumsuz durumlara karşı oksijen servisi yapılıyor. İhtiyaç duyarsanız ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.