Dünya’nın En Zenginleri Lüksemburg’da

Işıklı ülke” olarak bilinen ülke Lüksemburg. Yaşam kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeyen, dünyanın en zengin insanlarının toplandığı ülke. Özellikle İstanbul’dan ziyaret edenleri hayrete düşüren bir yanı var ki o da bizim ülkemizden küçük olması. İlk gördüğümüzde bu durumu biraz yadırgasak da görülmeye değer bir yer burası. O zaman gelin biraz daha yakından tanıyalım Lüksemburg’u.

windows skyscraper business reflect office, Corporate building

Evet demin de bahsettiğim gibi bizim ülkemiz kadar büyük bir ülke değil burası ve burada yaşayanlar şimdilerde 92 bin civarında. Deniz yok burada. “Avrupa Kültür Başkenti” olmayı iki kere haketmiş  Lüksemburg. Özellikle ülkenin kuzey tarafı yemyeşil ormanların olduğu bölge. Çok insan yaşamaz burada. Almanca, Fransızca ve Lüksemburgça konuşuluyor ülke Lüksemburg’da. Ekonomik geliri en yüksek insanlar burada toplanmış adeta. Kişi başına düşen milli gelire bakarsak dünya birincisi bir ülke, tabi ki buradan da tahmin edersiniz ki işsiz insan yok denecek kadar az. Çalışan maaşları oldukça yüksek, eve her gittiğinde cebinde bir sürü parayla dönen insanların ülkesi burası. 🙂 Türkiye’de de özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafik felç olur, bu durumun aynısı Lüksemburg’ta da yaşanıyor. Emlak piyasası çok yüksek, 40 m karelik bir stüdyo dairenin kirası 800-900 euro’larda bahsediliyor. Lüksemburg Turlarına hangi mevsimde katılırsanız katılın yanınızdan şemsiyenizi hiçbir zaman eksik etmemelisiniz, çünkü burası yağmurların en çok olduğu ülke ve hava genel olarak biraz soğukçana olur Lüksemburg’da. Yaz aylarında gitmeyi düşünseniz bile yağmurlar en çok dikkat etmeniz gereken faktör olmalı.

Neumunster Abbey in Luxembourg City
Neumunster Abbey in Luxembourg City. Luxembourg City, Luxembourg.

Lüksemburg’da gezilecek yerler:

Place D’armes, Musee National D’historie et D’art Luxembourg-Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Welzel Walk Mahallesi, Palais Grand Ducal, Place Guillaume, Cathedrale Notre Dame, Philarmonie Luxembourg Grande-Duchesse Josephine-Charlotte-Lüksemborug Filarmoni Orkestrası, Grand-Duc Jean-Modern Sanat Müzesi, Chemin De La Corniche-Yaya Yürüyüş Bölgesi buranın gezilmesi gereken en güzel yerlerinden.

 

Lüksemburg’ta ne yenir?

Özellikle etle arası iyi olanların sevineceği bir mutfakla karşı karşıyayız. Küçük ama bir o kadar da Türk kebabının olduğu bir ülke burası. Yerel lezzetlerini merak edenler de tercihlerini oranın mutfağından yana yapabilir ama kısacası şunu belirtmek isterim ki burada aç kalmanız mümkün değil. Türk sayısının az olduğuna bakmayın, doya doya karnınızı doyurmaya bakın Lüksemburg’da. Burada domuz etiyle yapılan bakla yemeği meşhur (Judd mat Gaardebounen). Tercihinizi domuz etinden yana yapmak istemeyenler için de seçenekler elbette var; domuz eti kullanılmayan yağda kızartılmış nehir balığı çok lezzetli bir yemek. Mesela enfes bir sosis ve lahana turşusunun yanında güzel bir şarap fena olmaz mı? Eğer siz yemeklerinden yana değil de pastane ürünlerinden yana tercih yapmak istiyorsanız o zaman birbirinden güzel keklerin ve pastane ürünlerinin yapıldığı bir pastane de bir de sıcak bir çay eşliğinde güzel bir menü oluşturabilirsiniz kendinize. Tercih size kalmış, burada istediğiniz her şeye hitap eden bir sürü alternatif var. Ayrıca Lüksemburg şaraplarıyla isim yapmış bir ülke, Pinot Gris, Gewürztraminer başı çekiyor. Birbirinden farklı içimi yumuşak şampanyaları da burada tadabilirsiniz. Buraya yapacağınız gezide şayet Ağustos-Kasım ayları arasını tercih ederseniz çok şanslı olduğunuzu bilin. Lüksemburg’un üzüm festivalleri bu zamanlarda ülkede çok popüler, kesinlikle görmelisiniz diyorum.

Luxembourg Palace Paris
Luxembourg Palace and beautiful park in summer, Paris

Lüksemburg’da gece hayatına baktığımızda çok hareketli gecelerin olduğunu söyleyemem. Burada ne yazık ki akşam 7’den sonra hayat duruyor sanki. Ama merkeze doğru tren istasyonlarının karşısında kalan kulüpler, eğlencenin uğrak yerlerinden.

Lüksemburg’dan ne alınır?

Her ne kadar zenginliğiyle bilinen bir ülke olsa da vergisi az olduğu için sigaralar ucuz burada. Sigara ihtiyacı olanlar için iyi bir haber olacak bu sanki. 🙂 Ama bunun dışında ülkeden bir şey almak konusunda sizi uyarabilirim. Buradan çok zorunlu olmadığınız sürece bir şey almayın. Bir dilim karpuz istese canınız 2,5 euroyu gözden çıkarmalısınız. Ama turunuzun dışında kendi başınıza ülke gezisini yapma planınız varsa benzin fiyatlarının diğer ülkelere göre düşük olduğundan araç kiralama konusunda rahat olacağınız bir yerde olduğunuzu hatırlatayım. Yılın belli zamanlarında kıyafet konusunda ucuzluk yapılıyor. Çok güzel fiyatlara gayet güzel bir alışveriş sizi bekliyor olabilir. Bu dönemlerde içki fiyatları da aynı zamanlarda düşer, ilginç ama gerçek bu. Sokaklarda çılgınca eğlenen insanlar mı ararsınız, trafiğe kapalı sokaklarda sabahlara kadar eğlence mi?

 

Lüksemburg için anlatılacak çok şey olduğu kesin ama benim en kısa olarak diyebileceğim; Yurt dışı Turları arasında görülmeyi en çok hak eden ülkelerden biri burası. Şayet ülke dışına çıkma gibi planlarınız varsa tatilbudur.com’un turlarına mutlaka bir göz atın.