Dünyanın En Ünlü Festivalleri

Dünyanın dört bir yanında gelenek haline gelmiş festivaller sayesinde milyonlarca insan coşku dolu eğlencelerin parçası olmaya devam ediyor. Rotanızı ne yana çevirseniz anma törenleri, zaferler, eğlenceler, dini törenler ve ötesi. Her yıl düzenli olarak yapılan festivaller yerli-yabacı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş. Peki siz hangi ülkenin festivalinde olmak isterdiniz? Bu soruya en güzel cevabı bulacağınız Dünyanın en ünlü festivalleri ile 2020’yi coşku dolu eğlencelerle geçirin.

Hindistan-Holi Festivali

Baharın gelişini coşku dolu eğlencelerle kutlayan Hindistanlılar için Hindistan Holi Festivali dini bir kutlamadır. Doğanın en güzel renklerini karşılamak için ülke renk cümbüşüne dönüşüyor. Holi Festivali son yıllarda sadece Hindistan’da değil, dünyanın dört bir yanında baharın gelişini kutlamak bir gelenek haline geldi. Kutlamalar ülkenin meydanında yakılan ateşle başlıyor. Şeytana küfür edilerek yakılan bu ateşe bir kukla atılıyor ve her bir ağızdan Holi-hai sesleri yükseliyor. Festival başlamadan bir gün önce yakılan bu ateş kutlamalara start veriyor. Ertesi gün yüzlerini boyayan halk ellerindeki rengârenk toz boyaları birbirlerinin vücutlarına sürerek festivalin en eğlenceli ve renkli saatlerine merhaba diyor. Mart’ın ikinci haftasında kutlanacak bu festival için Hindistan Turlarına katılabilir, eğlence dolu saatlere sizde ortak olabilirsiniz.

Peru, Inti Raymi

Her yıl haziran sonuna doğru kutlanan Inti Raymi Festivali Peru halkının ilgi odağı. Güneş Festivali anlamına gelen bu festival, Güneş Tanrısı Inti’ye saygı amacıyla kutlanır. Kutlamalar başlamadan 3 gün önce ülkede oruç başlar. Bu üç gün içerisinde ateş bile yakılmaz, ta ki oruç bittiğinde başlayan kutlamalara kadar. Kutlamaların ana yeri Koricancha adındaki Güneş Tapınağı’dır.

İtalya, Venedik Festivali

Şubat ayında Venedik’in San Marco Meydanı’nda kutlanan bu festivalde birbirinden özel renkli kostümler ön planda. Maskeler ardında gizlenen Venedik halkı bu festivali istilaya karşı kazandıkları zafere yönelik kutluyor. Venedik Festivali Avrupa’nın en şık en dikkat çekici festivalleri listesinde. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerde dahil ülkede herkes en şık kostümlerini giyerek maskeli grubun arasında yerini alıyor. İtalya Turları eşliğinde Venedik Festivali’nin bitmek bilmeyen eğlencelerinde sizde olabilirsiniz.

Brezilya, Rio de Janeiro Festivali

Brezilya’da 7’den 77’ye her yaş grubunun bildiği bu festival ülke genelinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Kime sorarsanız sorun herkesin yakından ilgisi çeken Rio de Janeiro Festivali’nde rengârenk sokakları süsleyen dansçılar boy gösteriyor. Sambacıların başı çektiği bu renkli festivalde en iyi dans figürleri için hazırlanan çocuklar ve yetişkinler bu anları daha da özel kılmaya yetiyor. Brezilya’nın Muhteşem Şehir olarak adlandırdığı Rio de Janeiro’nun dünyaca ünlü festivaline katılmak için şubat-mart aylarında Brezilya Turlarından yerinizi ayırtın.

Çin, Yi Peng Festivali

Halk arasında Fener Festivali olarak bilinen bu eğlenceler Tayvan’ın Pingxi kasabasında kutlanır. Şayet şubat-mart aylarında Çin’de bulunursanız yılın ilk dolunayını simgeleyen bu kutlamalara dahil olabilirsiniz. Bu kutlamaların en ilgi gören özelliği sokaklara asılan kağıttan yapılmış dilek fenerleri oluyor. Dilek fenerlerini gökyüzüne bırakmadan önce üzerine dileğinizi yazmayı sakın unutmayın.

Meksika, Ölünün Günü

Her yıl nisan ayının ilk haftasında kutlanan Ölünün Günü Festivali İspanyollar ve Latin Amerikalılar tarafından büyük bir ilgiyle kutlanıyor. Ölüleri anmak için kutlanan bu festivalde sizde olmak istiyorsanız nisanda Meksika tatili için yola koyulun.

İspanya, Domates Festivali

Diğer bir adıyla La Tomatina olan Domates Festivali, her yıl ağustos ayında ülkenin Bunol şehrinde kutlanır. Binlerce kilo domatesi birbirlerine atarak kutlanmasıyla eğlence dolu saatler kutlanıyor. Domates Festivali dünyanın en büyük yiyecek savaşı olarak bilinir. Bu coşku dolu kutlamalara eşlik etmek istiyorsanız ağustos ayında İspanya Turlarını kaçırmayın.

Fransa, Nice Festivali

Fransa Turları eşliğinde kaçırmamanız gereken Nice Festivali her yıl şubat ayında kutlanıyor. Festival üç bölümde geçiyor; birincisi renkli dev figürler sokakları süsler, ikincisi ülkede yaşayan halk kendi yetiştirdikleri çiçekleri halka dağıtır, üçüncüsü sokaklardan geçen figürlerle birlikte ışık gösterileri başlar. Nice Festivali havai fişek gösterileri ve çiçek savaşları ile son bulur. Fransa’da yaşayan halkın soğuk kış günlerini geride bırakıp canlanması amacıyla kutlanan bu festivale her yıl 1 milyonun üzerinde ziyaretçi akın eder. Renkli anlara ışık tutan Nice Festivali dünyanın en popüler festivalleri arasında.