Dünya’nın En Lezzetli Mutfakları

Bir ülkeyi yakından keşfetmesi dünyanın en güzel duygularından biri olsa gerek. Keşfetmek ve bir de tabi ki en güzel yemeklerinden yemek. Birazdan okuyacağınız yazı da Dünya’nın en lezzetli mutfaklarını sizin için bir araya topladık, o zaman şimdiden keyifli okumalar…

Meksika Mutfağı: Acının olmazsa olmazlarından bir mutfakla karşı karşıyayız. Çeşitli baharat ve acının aynı yerde toplandığı Meksika mutfağında yemeklerin tadına doyum olmuyor doğrusu. Meksika’ya gittiğinizde ülkenin tortilla ekmeğinden yapılan “enchilada” ve “quesadilla” çeşitlerini kesinlikle denemelisiniz. Acının vazgeçilmez olduğu lezzetlerden Aztek, Maya ülkenin olmazsa olmazlarından. Meksika mutfağı Dünya’nın en lezzetli mutfaklarından olmayı fazlasıyla hak eden türden.

Yunanistan Mutfağı: Dünya’nın en lezzetli mutfaklarından yine çok güzel bir örnek Yunanistan mutfağı. Akdeniz’den çıkan taptaze balıkları, dalından koparılan zeytinleri ile özel bir mutfak kültürüyle karşılaşacaksınız. Türk ve İtalyan mutfağından esinlenmiş adeta Yunanistan mutfağı. Mesela buna en iyi örnek “uzo” olabilir. Yunanistan Turlarına katıldığınızda bu lezzeti denemeye değer doğrusu.

Hindistan Mutfağı: Hindistan mutfağını tarif etmek biraz zor olabilir. Çünkü bırakın ülkenin kendine has lezzetleri olmasını buranın mahallelerinde bile farklı birçok yemeği bulabilirsiniz. Farklı bir ülke deneyimi Hindistan Turlarıyla sizi bekliyor kısacası. Dünya’nın en lezzetli mutfaklarından Hindistan mutfağının olmazsa olmazları; yemeklere lezzet katan özel baharatlar, sebze ve bitkiler. Hintliler yemeklerine pirinci katmayı ihmal etmezler.

Fransız Mutfağı: Fransız mutfağı Dünya’nın en lezzetli mutfakları arasında adından çokça bahsettirmeyi başarıyor. Fransızlar için en önemli öğün öğle, kesinlikle atlamazlar. Birbirinden güzel çeşit çeşit peynirleri yanında şarap onlar için olmazsa olmazlardan. Eğer Paris Turlarına katılmayı düşünüyorsanız bizden size bir tavsiye; Fransızların en iddialı olduğu salyangozu mutlaka denemenizi öneririz.

Çin Mutfağı: Çin mutfağının en önemli özelliği her cebe uygun olan yemek çeşidinin bulunuyor olması. Boşa Dünya’nın en lezzetli mutfaklarından gösterilmiyor, en lezzetli sebzelerle baharatların birleştiği bütün enfes yemekler Çin mutfağında. Çin Turlarına katıldığınızda ülkenin en lezzetli yemeklerinden en farklı olanlarına kadar denemelisiniz. Sokaktan aldığınız veya gösterişli bir restorana gidip nerede ne varmış hepsini görmelisiniz.

Tayland Mutfağı: Tayland Turlarında en çok ilgiyi hiç şüphesiz ki Tayland mutfağından çıkan lezzetler görmekte. Ekşi, acı, tatlı, tuzlu tatlardan olabildiğince her türlüsünden mevcut. Yemeklerinde özel baharatları ve sebzeleri asla unutmazlar. Ee tabi pirinç Tayland’lıların en önemli ana besini. Tayland mutfağının en çok tercih edilen lezzeti balık soslu karides püresi. Yemeklerin geneli sarımsak ve acı soslu sunuluyor. Tayland da çok farklı bir mutfak deneyimi sizi bekliyor.

İspanyol Mutfağı: İspanyol mutfağının ana merkezi başkent Barcelona. Birçok ülkede kullanılan safran, kimyon, balık ve tatlı soslara burada da rastlıyoruz. Dünya’nın en lezzetli mutfakları arasında olmayı fazlasıyla hak eden İspanyol mutfağının en güzel yemeklerini Barcelona Turlarına katıldığınızda tadabilirsiniz. Buraya gidecek olanlara bir dipnot: Burada akşam yemekleri genelde 9’da başlar. Özellikle farklı arayış içinde olanlara tavsiyemiz ülkenin tapas restoranlarını mutlaka denemeniz. Burada çoğu yemek fasulye ve mısırdan yapılıyor. Acı severler yine çok şanslı, yemeklerin neredeyse hepsinde acı sos kullanılıyor.

Lübnan Mutfağı: Lübnan Turlarına daha önce hiç katılmadıysanız sizin için farklı bir lezzet ülkesi olacağını söyleyebiliriz. Buraya gittiğinizde Orta Doğu’nun birbirinden güzel lezzetlerine yakından şahit olacaksınız. Lübnan da bilinenin aksine et yemekleri az Akdeniz’in en sevilen sebze yemekleri çokça tercih ediliyor burada.

Japon Mutfağı: Japonya mutfağı, Dünya’nın en lezzetli mutfakları arasında en çok tercih edilenlerden. Burada yemek yapmak ayrı bir sanat gibi görülüyor. Her mevsimde çıkan türlerin birbiriyle harmanlandığı ilginç pişirme yöntemleri ile inanılmaz lezzetler ortaya çıkıyor ülke Japonya’da. Burada yemek kültürünü yakinen görebileceğiniz Japonya Turlarına mutlaka katılmalısınız. Japonya’da ne yenir? diyenleriniz varsa; şişe geçirilen tavuk, sebze ve damak tadınıza uyabilecek birçok çeşidiyle sushi Japonya mutfağının olmazsa olmazları. Ee tabi pirincin ne kadar çok tüketildiğine söyleyebilecek pek bir şey yok.

İtalyan Mutfağı: Gezdiğiniz birçok ülkede İtalya mutfağına mutlaka rastlamışsınızdır. Basit gibi gözüken ama tadına bakıldığında bu da nedir dedirten bütün lezzetler İtalyan mutfağında. Mesela meşhur makarnaları ve mantıları… İtalya’nın en çok sözü geçen yemekleri; Napolitan pizzası, İtalyan mantısı (ravioli) ve çeşit çeşit malzemenin birleştiği risottosu İtalya’nın en olmazlarından. İtalya Turlarına katılıp da bu lezzetleri tatmadan olmaz. O kadar yemeğin üzerine de güzel bir kahve iyi gider hani. 🙂