Dünya’nın En İyi 10 Plajından Biri İztuzu Plajı

Güzel bir yaz tatilini şimdiden hayal ediyorsanız bu yaz rotanızı Muğla’nın güzel ilçesi Dalyan’a çevirin. Bir tatile ihtiyaç duyulanın fazlasını karşılayan Dalyan’da birkaç sene önce keşfedilmiş ama hala gizemliliğini koruyan bir yer var ki, işte orası İztuzu Plajı.

Muğla ilinin Ortaca ilçesinde olan Dalyan beldesi yakınlarında tam 5 km’lik bir sahil şeridine sahip İztuzu Plajı. Deniz suyu ile tatlı su arasındaki suyu ile bugüne kadar ender rastlanan bir plajı var buranın. 2011 yılında Avrupa’nın en iyi plajı seçildi, İztuzu Plajı. Kışın sessiz, ıssız ve tüm büyüleyiciliği ile karşımıza çıkarken yazın ise öyle bir özelliği ile adından bahsettiriyor ki… Bastığınız yere dikkat edin, sıcacık kumların altından her an bir caretta caretta yumurtası çıkabilir. 🙂

İztuzu Plajında güzel bir yaz tatili geçirme planı içindeyseniz şimdiden söyleyelim; burası koruma bölgesi olduğundan otel, motel, pansiyon gibi konaklama yapabileceğiniz bir yer bulamazsınız. Buranın denizinden de istifade edebilmek için en yakın konaklama yapabileceğiniz yer 12 km uzaklıktaki Dalyan Otelleri olacaktır. Çünkü burası caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı. Bu nedenle İztuzu Plajına gittiğinizde kumuna şemsiye saplamak ve geceleri kumsalın tadını çıkarmak ne yazık ki yasak. Buranın en güzel yanı iki tarafında da plajların olması.

Dalyan’da tatilinizi yaparken bunaltıcı bir güneşin yerine biraz daha serince bir havayla tanışacaksınız. Güneşlenirken beş dakika bile duramadığımız şezlonglar da bunun tam aksine giden herkesin keyif aldığı bir atmosfer var burada. Denizine girdiğinizde ne kadar ilerlerseniz ilerleyin su belinizi aşmayacak. İncecik kumuna bastığınızda hiç hissetmeyeceksiniz bile. Kısacası dünyanın en iyi 10 plajı arasında seçilmiş olması zaten bu saydıklarımdan da durumu fazlasıyla kanıtlıyor.

İztuzu Plajı’nın keyfini doyasıya çıkarmak isterseniz bu yaz tatilinizi şimdiden buraya göre planlayın. Ağustos aylarında buraya giderseniz caretta carettaların nasıl kumdan çıktıklarına yakinen şahit olabilirsiniz. Bu sevimli hayvanların olduğu bir yer de olmak farklı bir deneyim olsa gerek.