Dünyanın En Gizli Adaları: Top 5

Denizin ortasında gizli saklı bütün güzelliğini gözlerden uzak yaşayan adalar var. Doğa ile iç içe görsel şölen sunan bu adalar dünyanın en güzel en turistik ülkelerine serpiştirilmiş adeta. Çok az kişinin bildiği bu adaları merak ediyorsanız o zaman Dünyanın en gizli adaları yakından keşfetmeye.

Salina – İtalya

Salina adası ikiz tepenin ardında saklı Dünya’daki en gizli adalardan. Konumu o kadar güzel bir yerde ki görseniz eminiz hayran kalacaksınız. Yol kenarındaki dizilmiş üzüm bağları ve ağaçların bütünlüğü içinde doğal bir cennet. Eğer İtalya’da unutulmaz gizli kaçamaklar yapabileceğiniz yerler arıyorsanız o zaman Salina Adası tam size göre demektir. Volkanik çakıltaşlı plajları, birbirinden lezzetli yemekleriyle restoranları arasında tam saklanmalık bir yer Salina Adası. Sahilden güneşin batışını mutlaka izlemelisiniz.

Kastellorizo – Yunanistan ( Meis Adası)

Beyaz ve mavinin büyüleyici atmosferinde en güzel haliyle karşımıza çıkan ülke Yunanistan’da bu denli bir adanın olmasına şaşırmamak gerek doğrusu. Kıyı boyunca uzanan mavi-beyaz sandalyeli kareli kareli masa örtüleri ile karşılıyor Kastellorizo Adası. Dünya’daki en gizli adalardan olan Kastellorizo Adası‘nı ilk gördüğünüzde hayran kalacağınızı şimdiden söyleyebilirim. Tam sezonunda adada yaşayan sayısı 350-400 arasında ama sezon bittiğinde bu sayı 150’ye kadar düşüyor. Adanın genel olarak dağlık hem de kayalık oluşundan dolayı olacak ki yerleşim sadece kıyı bölgesinde. Adaya uzaktan baktığınızda Yunanistan’ın simgesi rengarenk evleri ve tekneleri karşısında iyi ki gelmişim diyeceğiniz bir atmosfer var Kastellorizo Adası’nda.

Yacht in bay of Kastelorizo island, Dodecanese, Greec

Pantelleria – İtalya

Dünyadaki en gizli adalar arasında olan bu ada Tunus ve Sicilya arasında yerini almış. Aslında daha çok Afrika’nın bir adası ama İtalya adası olarak bilindiği için öyle de devam ediyor. Pantelleria adasının sert esen rüzgarları, çorak tabiatı ve çöl sıcakları ile aniden değişebilen iklimi karşısında ürpermemek elde değil ama kesinlikle en az bir kez olsun görmelisiniz. Volkanik siyah kayalıklarıyla ünlü Pantelleria ve sadece kayalıklarından denize girilebiliyor, çünkü adada hiç plaj yok. Ama şu bir gerçek ki Akdeniz’in en temiz suları burada. Dünyadaki en gizli adalardan Pantelleria Adası’nda olmanın tadını mutlaka çıkarmalısınız.

Vis – Hırvatistan

Dünyanın en gizli adaları deyince Hırvatistan’ın en büyük adası Vis’i saymadan olmaz. Çakıl taşlı kumsalına ayak bastığınızda dağları arasından üzüm bağları gülümsercesine ziyaretçilerini kucaklıyor. Masal kitaplarında anlatılanların aynısını yaşatıyor. Ayrıca söylemeden edemeyeceğiz enfes balıklarının yanında meşhur şaraplarından tatmalısınız.

Cies – İspanya

İspanya’nın en önemli turizm yeri Cies Adası. Şehrin yoruculuğundan, stresinden uzaklaşmak nedir İspanya’ya gidip adımınızı adaya attığınız ilk anda anlayacaksınız. Muhteşem bir havası var, kendinizi bu güzel atmosferin kollarına bırakmanız en doğrusu olacaktır. Cies dolaylarında İspanya’nın Akdeniz’den ayrılıp Atlas Okyanusu’nun muhteşem havasının esintisini alacaksınız. Dünyanın en gizli adaları ünvanından fazlasıyla nasibini almış Cies’i mutlaka görmelisiniz.