Dünyanın En Büyük ve En Çok Ziyaret Edilen Müzesi: Louvre

Hiç şüphesiz Fransa dünyanın en çok ilgi gören ülkelerinden birisi. Avrupa’nın en büyük ve en çok ziyaret edilen sanat müzesi özelliğini taşıyan Louvre, Fransa’nın en önemli yapıları arasında bulunuyor. 12. Yüzyılda inşa edilmiş Louvre Sarayı‘nda konumlanan müze, Antik medeniyetlerden 19.yüzyıl ortalarına kadar uzanan uzun bir koleksiyona sahiptir.

Louvre Müzesi’nde bulunan Mona Lisa Tablosu

Louvre Müzesi Hakkında

8 farklı bölümden oluşan müze koleksiyonu 35 binden esere ev sahipliği yapıyor. Sadece dünyanın en iyi sanat yapıtlarına ev sahipliği yapmıyor Louvre Müzesi. Aynı zamanda binası da ayrı bir tarihi sanat eseri olma özelliği taşıyor. 12. Yüzyılda kale olarak inşa edilen yapı, zaman içerisinde 1546 yılında l. François’in emriyle saraya çevrilmiştir. Günümüzde müzenin bodrum katında eski kalenin kalıntılarını görebilirsiniz.

Müzeden bir görüntü

Eşsiz Sanat Koleksiyonu

1793 tarihinde çoğu kraliyet ailesi ve kiliseye ait olan resim koleksiyonu ile açılan müzenin koleksiyonu, Napolyon Bonapart devrinde zenginleştirilmiştir. Bugün müzenin sahip olduğu eşsiz sanat koleksiyonu sekiz ayrı kategoriye ayrılmış ve o düzene göre sergilenmeye devam etmektedir. Müze günümüzde ise bir sanat okulu işlevini görmekte. Sanat tarihi ve müzecilik eğitimlerinin düzenli olarak verildiği müzeyi her yıl yaklaşık olarak 9 milyon kişi ziyaret etmektedir.

Müzede röprodüksiyon yapan bir ressam

Louvre Müzesinin Uyduları

Müze hakkında size şaşırtıcı bir bilgi verelim; Louvre Müzesi’nin aynı zamanda üç adet uydu müzeleri bulunuyor. Fransa – Lens’de bulunan müze, orijinal müzenin kullanım kapasitesini aşması nedeniyle kurulmuştur. Suudi Arabistan – Abu Dabi’de ise ikinci bir Louvre Müzesi bulunuyor. Fransız Mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan yapı, farklı ülkelerden gelen birçok sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Üçüncü müzenin bulunduğu yer ise sizi biraz şaşırtabilir; üçüncü Louvre Müzesi İran-Tahran’da yer alıyor. Antik Mısır, Mezopotamya ve İran medeniyetlerine ait eşyalar ve eserler İran Louvre Müzesi’nde sergilenmekte.

Louvre Piramidi

İlk yapıldığında müzenin bütünlüğünü bozduğuna inanılan piramit, Louvre Müzesine eklenen son ek kısmıdır. Müzenin ana girişi işlevini gören cam piramit, 1989 yılında inşa edilmiştir.

Piramidin içten görünüşü

Louvre Müzesi 8 kategoriden oluşmaktadır. Kategoriler; Mısır Eserleri, Yakın Doğu Eserleri, Yunan, Etrüsk ve Roma Eserleri, İslami Sanat Eserleri, Heykeller, Tablolar,Baskılar ve ÇizimlerBazem Eşyaları (Kraliyet Ailesi ve Kilise Ortak Koleksiyonu)

Müzede bulunan bir Antik Mısır heykeli

Eğer siz de bu güzel müzeyi gezmek, dünyanın en iyi sanat eserlerini yakından yakından görmek isterseniz Tatilbudur.com Fransa turlarını hemen incelemeye başlayabilirsiniz.