Dünyada Yılbaşı Nasıl Kutlanır?

Kimimiz için tombala, kimimiz için çılgın partiler, kimimiz için tatil, kimimiz için arkadaşlarla pijama partisi ya da sakin bir gece… Değişmeyen tek şey saatler 00:00’ı gösterdiğinde içimizden geçen güzel dileklerdir. Tabi rengarenk süslemeleri de unutmamak lazım. Peki dünyada yılbaşı nasıl kutlanır merak ediyorsanız bu yazımız size gelsin.

Paris

Paris’te yılbaşı kutlamalarının adresi Eyfel Kulesi ve şehrin en ünlü caddesi Champs Elysees’dir. Her yıl olduğu gibi Eyfel Kulesi günler öncesinden en renkli haline bürünür. Yeni yıla girmeye dakikalar kala ışıkları yakılır ve saatler tam gece yarısını gösterdiğinde şampanyalar eşliğinde binlerce insan yeni yılı karşılar.

Brezilya

Çılgın plaj partilerine ev sahipliği yapan Brezilya’da yeni yılı genel olarak Copacabana plajında kutlanır. Yerli yabancı turistlerin akın ettiği plajda sabaha kadar samba yapılır.

New York

Modern yaşamı simgeleyen ihtişamlı binalarıyla New York yeni yılın en güzel yaşandığı Avrupa şehirlerindendir. Yeni yıl kutlamaları saat tam 00:00’ı gösterdiğinde Times Meydanı’na indirilen devasa topla başlar. Havai fişek ve konfetilerin atılmasıyla büyük bir coşkuya dönüşen geceye konserler eşlik eder.

İspanya

İspanyolların en fazla tükettiği meyve üzümdür. Her yıl 12 ay boyunca biriktirdikleri 12 adet üzümü yeni yıl gecesi ellerinde tutup yılın ilk gününe girerken yerler ve bunun yeni yıla şans getirdiğine inanırlar.

Finlandiya

Finlandiya’ya yeni yıl eskiye dayanan bir gelenekle kutlanıyor. Yeni yılda eritilmiş tenekeler içi su dolu kaba dökülür ve ortaya çıkan şekillere farklı anlamlar yüklenir. Şayet bu şekil kalbe benziyorsa evlilik ya da yeni bir ilişkiye, arabaya benziyorsa da yolculuk demek olduğuna inanıyorlar.

Şili

Şili halkı içinde mercimek olmazsa olmazlar arasında. Yeni yıla girerken bir kaşık dolusu mercimek yemek onlar için bol kazançlı bir yıl olacağı anlamına geliyor.

Kolombiya

Farklılıklar şehri Kolombiya’ya gittiğinizde ellerinde boş valizle dolaşan insanlar görürseniz şaşırmayın. Yılın ilk saatlerine girerken ellerinde boş valizlerle sokağa dökülen bu insanlar seyahate düşkünlerini bu gelenekle vurgularlar.

Yeni yılı karşılamamıza sayılı günler kaldı. Bu özel günde şayet farklı planlarınız yoksa Avrupa’nın rengarenk şehirlerine doğru yola çıkmak harika bir fikir olabilir. Yeni yılı Yılbaşı turlarımız ile karşılayın, bugüne kadar hiç yaşamadığınız deneyimler tatilinize eşlik etsin. Şimdiden mutlu yıllar. 🙂