Dünyada Çok Konuşulan 5 Yeraltı Şehri

Dünyada görmediğimiz bilmediğimiz ne yaşanmışlıklar var demek mi doğru yoksa ne yerler var demek mi bilemiyoruz ama buna en doğru cevabı yeraltı şehirleri veriyor. Şimdilerde birçoğu kullanımda değil ama bazıları da var ki hala yaşıyor. Dünyadaki 5 yeraltı şehri nerelermiş o zaman bir bakalım.

Kapadokya, Derinkuyu

İç Anadolu Bölgesinin en gösterişli tarih kokan şehri Kapadokya… Kapadokya denildiği zaman aklımıza neler gelir? Balonlarıyla ünlü oluşu ve meşhur peri bacaları. Ama belki birçoğumuzun bilmediği bir yeri daha var; işte orası Derinkuyu. 1960’lı yıllarda keşfedilmiş Derinkuyu da bir şehre ait aklınıza gelen ne varsa orda da mevcut. Yaşam alanları, ahırlar, depolar, kiliseler, yemekhaneler, vs. Ve burada tahmini olarak 20.000’den fazla kişi yaşıyormuş. O yıllarda halka açılmış ama hala %10’u gösteriliyor. Derinkuyu’yu diğer yeraltı şehirlerinden ayıran özelliği üst katlarındaki haç şeklindeki kemerli tavanı. Derinkuyu’ya gitmek için Kapadokya Turlarını kaçırmayın.

İspanya, Setenil de las Bodegas

İspanya’nın Setenil de las Bodegas yeraltı şehri diğerlerine göre biraz daha küçük ve hatta sadece kocaman bir kayanın altında kurulmuş demek daha doğru olur. Kanyon boyunca uzanan evler, Rio Trejo nehrinin aşındırması ile evler kanyonun altına sığınmış durumda. İspanya Turlarına katıldığınızda Setenil de las Bodegas yeraltı şehrinin küçük ama altında neler neler yattığına yakından şahit olacaksınız. Kanyonun altına sıkışmış tapas barları mı dersiniz yoksa bal, reçel, Endülüs şarapları mı? Burada neler olduğunu görünce çok şaşıracaksınız.

Çin, Dixia Cheng

Çin’in başkenti Pekin’de 1970’li yıllarda dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı sığınak olarak yapılmış Dixia Cheng yeraltı şehri. Yapılış amacı bu olsa da bugüne kadar yapılışına uygun bir olayla karşılamamış ve sonunda 2000’li yıllarda halka açılmış. Belki her yerini gezemeyeceksiniz ama Dixia Cheng yeraltı şehri her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Polonya, Wieliczka Tuz Madeni

Polonya’nın en büyük yeraltı şehri Wieliczka, her yıl binlerce turistin uğrak yeri. 13. yüzyılda kurulmuş ve 2007’ye kadar devam ettirdiği sofra tuzu imalatına o yıl son vermiş. Geçmişini araştırırsanız çok karanlık mağaralarla karşılaşırsınız. Ama şimdi öyle bir halde ki; 300 km’lik bir alanda, üç katı sadece halka açık ve hemen hemen 3000 odası var. Polonya Turlarına katıldığınızda bu görkemli yeraltı şehrini şaşkınlıkla gezeceğinize eminiz.

Birleşik Krallık, Edinburg Mahzenleri

Edinburg’un o zarif sokaklarında güzel bir şehir turu attıysanız sıra Edinburg Mahzenlerine gelmiş demektir. Burada 18. yüzyıldan kalma karanlık, rutubetli bir dünyayla karşılaşacaksınız. Edinburg Mahzenlerinin bir diğer adı; South Bridge Mahzenleri. Gerileme döneminde kurulmuş ama hala o kasvetli havası devam ediyor. Edinburg Mahzenleri yıllar sonra fakirlerin orayı mesken tutmuş ve meyhaneler ve genelevler oluşmuş yani kısacası batakhaneye dönüşmüş bir yer burası. Her zaman güzel şeylerle adından bahsettiremiyor işte bazı yeraltı şehirleri. Fakat burası dünyadaki 5 yeraltı şehri listenizde mutlaka olmalı.