Dünya’da Bilinmeyen Sualtı Yerleşimleri

Dünya’da bilinmeyen sualtı yerleşimleri dediğimizde aklınızda nasıl bir şey canlanıyor bilmiyorum ama bu yazıyı okuduğunuzda eminim siz de benim kadar şaşıracaksınız. Otel odasından müzeye, restorandan akvaryuma kadar sualtında yaşanılabilen nasıl yerleşim yerleri olabilir ki? Ama bu gerçek, okyanus da yüzme fikri kulağa ne kadar hoş geliyorsa bir de dibine daldığınızda gördükleriniz karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğiniz kesin.

  • Cancun sualtı müzesi

2009 yılında Meksika’nın Karayip kıyılarında İngiliz heykeltıraş Jason de Caires Taylor’un işbirliği yapmasıyla Dünya’da bilinmeyen sualtı yerleşimlerinden olan su altı müzesi kurulmuş. Meksika’ya gittiyseniz buranın sualtı dalış bölgesi olduğunu da bilirsiniz. Sualtı müzesine istediğiniz zaman yakından görebilirsiniz. Cancun müzesi 4-8 metre arası derinliklerinde kurulmuş ve İngiliz heykeltıraşın yaptığı heykeller ile deniz canlılarının yaşam alanı haline gelmiş.

  • Shanghai sualtı akvaryumu

Dünya’da bilinmeyen sualtı yerleşimlerinin en iyi örneklerinden biri de Dünya’nın en büyük akvaryumu Shanghai. Akvaryum 9 ana bölümden oluşuyor ve hemen hemen 3 olimpik havuzdan daha büyük bir yaşam alanı var akvaryumda. En görülesi yerleri de ziyaretçilerine olağanüstü görsel şölen sunan mercan kayalıkları, köpekbalığı koyu, ahtapot bahçesi ve su yosunu mağarası. Çin Turlarına katılarak bu görsel şölenin içinde olmalısınız.

  • Sualtı oksijen barı

Daha önce hiç sualtı barında eğlenmiş miydiniz? Meksika’nın en turistik bölgesi Cozumel’de Dünya’nın ilk su altı barı kurulmuş. Okyanusa bir dalıyorsunuz ve çok farklı aktiviteler arasında eğlence dolu dakikalar geçiriyorsunuz. Sualtı jengası, balon tabancaları, fotoğraf kabini ile her ne kadar yanında alkol tüketemeyecek olsanız da eğlenceyi en dibine kadar yaşayacağınızdan eminim.

  • Jules Undersea Lodge sualtı oteli

Sualtında da otel olur mu demeyin, çok da güzel olur bence. Dünya’da bilinmeyen sualtı yerleşimlerine bir örnek de Florida’dan geliyor. Otel sahibi otelin nerede olacağına dair çok şey düşünmüş ve sonunda bir çılgınlık yapıp sualtı oteli kurmaya karar vermiş. Çok önceleri deniz araştırma laboratuvarıymış Jules Undersea Lodge, turizmin burada patlamasıyla dünyanın ilk pansiyonu haline çevrilmiş. Otel normal bir otelin bütün özelliklerini taşıyor. Hatta dışarıdan dalan kim olursa odanın bir metrelik penceresinden de onları izleyebiliyorsunuz. Jules Undersea Lodge gerçekten herkes için farklı bir deneyim ve eğlence dolu bir yer. Bir çılgınlık yapıp gitmeli bence. 🙂

  • Ithaa sualtı restoranı

Maldivler işin içinde olursa bu duruma şaşırmamak gerek. Balayı rotalarının en vazgeçilmez yeri Maldivler onca lüks restoranına karşın bunu da yapmış. Ama hiç şüphesiz en sıra dışı en romantik akşam yemeğini Hint Okyanusu dalarak Ithaa Restorant’ta yapacaksınız. Özel dekore edilmiş bir tüp içinde balıklar ve mercanlar eşliğinde en unutulmaz akşam yemeğinizi yiyeceksiniz. Maldivler Turlarına katıldığınızda bunu mutlaka yapmalısınız. Restoran aynı anda sadece 14 kişiyi ağırlayabiliyor. Peki burada ne yiyebilirsiniz; ıstakoz, taze havyar ve Maldivler’in meşhur şarap menüsünü burada bulabilirsiniz. Burada güzel bir akşam yemeği yemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Sualtına dalıp da buraları keşfet deseler yapamam diye tereddüt etmem sanırım. Dünya’da bilinmeyen sualtı yerleşimleri gerçekten varmış dedirten yerler bunlar. Herkes için keyif dolu bir deneyim olacağı kesin. Şimdiden yıllık izinlerinizi ayarlayın ve doğru sulara verin kendinizi, en farklı tatil deneyimi sualtında sizi bekliyor.