Dünya’da Bilinmeyen Rotalar

Hepimizin hayatında az çok yurt dışı deneyimlerinden kesitler vardır. Paris, İtalya, Roma, Barcelona, vs gibi ülkeleri gidip görmemiş bile olsak az çok hakkında bilgi sahibiyizdir. Peki Dünya’da bilinmeyen rotalar desek ne dersiniz? İlginizi çekecek bir yazı olacağını söyleyerek buyurun bu rotaları yakından keşfetmeye.

Romanya, Parlamento Sarayı

Dünya’da bilinmeyen rotalar listesinin başındaki Parlamento Sarayı Romanya’nın başkenti Bükreş’te. Dünya’nın en ağır ve en büyük yapısı burası. 1989 yılında inşaatı tamamlanmış bu yapıyı Nikolay Çavuşesko yaptırmış. Dünya üzerinde en pahalı idari yapı olan bu sarayı Romanya Turlarına katılarak keşfedebilirsiniz.

Hindistan, Chand Baori

Hindistan’ın Abhaneri köyündeki Chand Baori eski zamanlara ait 3500 basamaklı bir kuyu. Dünya’nın bilinmeyen rotalarındaki Hindistan’ın bu kuyu tam tamına 33 metre derinliğinde. Hindistan Turlarına katıldığınızda bu eşsiz rotayı gezilecekler listenize eklemeyi unutmayın.

Pakistan, Derawar Kalesi

Pakistan’ın Derawar Kalesi Dünya’da bilinmeyen rotaların bir diğer durağı. Ülkenin Çölistan Çölü’ndeki kale 30 metre yüksekliğinde ve tam 40 adet burçla çevrili. Burada yaşayan halkın bile hala bilmediği bu yapıyı en kısa zamanda keşfetmelisiniz.

Hindistan, Büyük Hint Seddi

Dünya’da bilinmeyen rotalar listesinin Büyük Hint Seddisi Çin Seddi’den sonra dünyanın en uzun duvarı unvanını taşıyor. 1443’te Racasthan eyaletinde yapılmış. Hindistan’a gittiğinizde Chand Baori ve içinde 360 tapınağın korunduğu Büyük Hint Seddi’yi yakından görebilirsiniz.

İran, Şeyh Lütfullah Camii

İran’ın İsfahan şehrindeki bu cami 1618’de inşaatı tamamlanmış ve Dünya’da bilinmeyen rotalar listesinde olmazsa olmazlardan. Kadınların ibadet etmesi için yapılmış ama minaresi ve avlusu bulunmayan dünya üzerinde çok farklı yapılardan diyebiliriz. Şeyh Lütfullah Camii İran Turlarında sizi bekliyor.

Bosna Hersek, Mostar Köprüsü

Osmanlıların icadı Mostar Köprüsü Dünya’da bilinmeyen rotalar listesinin son durağı. Mimar Hayrettin tarafından yapılmış ve ayrıca 456 adet taşın kullanıldığı belirtiliyor. Bosna Savaşında yıkılmış olsa da savaşın bitişinden sonra onarılarak yeniden kullanılmaya başlanmış. Birbirinden farklı eserlerin olduğu Dünya’da bilinmeyen rotalarındaki Mostar Köprüsünü Bosna Hersek Turlarına katıldığınızda bizzat yakinen keşfetmelisiniz.