Dünyaca Ünlü Sonbahar Festivalleri

Bir yaz sezonunun daha bitmesiyle sonbahar çat kapı geldi çattı. Kimine göre tatilin yeni başlaması kimine göre ise yaza doyamayıp kısa kaçamakların başlaması demek sonbahar. Tatil bitti diye üzülüyorsanız teselli gibi gelecek bir haberimiz var; dünyaca ünlü sonbahar festivalleri sizi bekliyor.

Lima, Mucizeler Lordu Festivali

Mucizeler Lordu Festivali sadece Lima’da değil tüm Güney Amerika ülkelerinde kutlanan dini bir festivaldir. Koloni döneminde Angola’dan Lima’ya gelen çocuk köle duvara çizdiği İsa portresiyle bu bir efsaneyi başlatmış oldu. Duvara çizilen bu resim İsa’nın zenci haliydi ve ne kadar silinmeye çalışıldıysa da bir türlü çıkartılamadı. Ekim ayında kutlanan festivalde İsa’nın resminin çizildiği duvar tüm inananların sırtında şehrin ucundaki manastırdan diğerine kadar taşınır. Festival boyunca tüm şehir mora bezenir ve şarkılar, dualar, yemeklerde festivale eşlik eder.

Japonya, Takayama (Matsuri) Festivali

Nisan ve ekim ayları olarak yılda iki defa kutlanan Takayama Festivali ülkede büyük bir coşkuyla kutlanan büyük bir festivaldir. Matsuri Japonya’da tatil anlamına da geliyor. Ekim ayında kutlanan matsuri bazı zamanlarda pirinç hasadına denk gelmekte. Festival günlerinde arabalar süslenir ve müzisyenler bu arabalarda tüm şehri dolaşarak Japonya’ya renk katar. Havai fişek gösteriler, sumo güreşleri, karaoke yarışmaları, yiyecek ve içecekler Takayama Festivali’nin olmazsa olmazları arasında.

Meksika, Ölüler Günü Festivali

Meksika’nın en önemli bayramı olarak kutlanan Ölüler Günü Festivali, tüm Katolik ülkelerde azizler ve ruhlar günü olarak kabul edilir. Ekim ayı sonunda başlayan kutlamalar öldükten sonra meleğe dönüştüğü inanılan bebek ve çocuk evlerinin tek tek gezilmesiyle başlar. Bir sonraki gün yetişkinlerin ruhları ziyarete gelir ve hep beraber yenen yemeklerden sonra tüm ruhların geri döndüğüne inanılır. Kısacası ölülerin ziyarete geleceklerine inandıkları bir bayramdır bu.

İtalya, Perugia Çikolata Festivali

Hiçbir zaman ayır diyemeyeceğimiz bir festival bizimle. Avrupa’nın en büyük festivallerinden olan Perugia Çikolata Festivali, kendi ismini aldığı Perugia şehrinde kutlanır. Müzik ve tiyatro etkinliklerinin eşlik ettiği bu festivale 2000 yılından beri gösterilen ilgi oldukça fazla. 200 tona yakın çikolata şenlik alanına getirilerek ziyaretçilere dağıtılır.