Dünya Mutfağının En Meşhur Lezzetleri

Güzel ülkelerin, güzel şehirlerin bolca gezildiği, gezildiği kadar lezzetlerinden tadıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Yeni yerler keşfe çıkmışken yeni tatlarla da buluşuyoruz aslında. Yemeksiz bir gezi olamayacağından acaba hangi ülkede ve hangi şehirde kısacası dünya genelinde nerede ne yemeli sorusuna güzel bir cevap vermeli diye merak ediyorsanız içeriğimizi okumalısınız.

Hindistan – Thali: Ülkenin tabldot içinde farklı farklı sebze ve etin birleşiminden çıkan milli bir yemeği. Denenmeyi bekleyen farklı türleri de var. Ülke genelinde her yerde bulabileceğiniz bu yemek, hem doyurucu hem de gayet hesaplı bir lezzet. Hindistan’a gittiğinizde Thali yemeğinden mutlaka tatmalısınız.

Arjantin – Asado: Başta Arjantin olmak üzere Güney Amerika’nın kendine has yemeklerinden Asado. Biftek ve birbirinden leziz etlerin karışımından yapılan mangallık bir tat. Her ne kadar Arjantin’in kırsal alanlarında yenilen etlerin tadına varılamasa da ülke Arjantin’de özellikle et konusunda dünya sıralamasının başında diyebiliriz. Arjantin’e gittiğinizde bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Eskişehir – Çibörek: Güzel Eskişehir’in en meşhur lezzeti Çibörek. Şehrin her mutfağında o kadar meşhur bir lezzet ki Türkiye genelinde de oranın ki kadar lezzetli olamasa da başka yerlerde de çok yapılır oldu. Eskişehir’e gittiğinizde Çibörek yiyeceğiniz bir yer keşfedebilir ve bu güzel şehri enine boyuna güzel bir turlayabilirsiniz.

Çanakkale – Kaçamak: Mısır ununun özel bir pişirimi ile çeşitli malzemelerin üzerine dökülmesiyle hazırlanan güzel bir lezzet Kaçamak yemeği. Kuzey Ege’ye gittiğinizde güzel şehir Çanakkale’de gezintinizin ardından mutlaka denemeniz gereken bir tat.

Malta – Bragioli: Ülkenin baharatla yapılan etlerinden özellikle bragioli, buranın en meşhur spesiyallerinden. Malta’yı keşfettikten sonra molanız esnasında bu enfes lezzeti özellikle denemeyi unutmayın.

Edirne – Tava Ciğeri: Nerede ne yenir sorusunun en güzel cevaplarından Edirne. Buraya ait çok farklı yiyecekler olsa da özellikle tava ciğeri Edirne’nin en vazgeçilmez, en meşhur yemeği. Edirne gezisinde bu güzel ciğerin tadına bakmayı unutmayın. Arkasından güzel bir tatlı canınız çekerse Edirne badem ezmesini de tavşankanı bir çay eşliğinde denemelisiniz.

Fas – Tajin: En görülesi ülkeler arasında olan Fas, kendi gibi mutfağındaki enfes lezzetleriyle de meşhur. Bunlardan ilk akla gelen tabi ki Tajin. Tajin bizim güvecimizi andırıyor. Ve genel olarak bakıldığında bu ülkenin de damak tadı bizimkiyle aynı diyebiliriz. Üç türü var bu yemeğin; sebzelisi, tavuklusu ve balıklısı. Üçü de birbirinden farklı ama bir o kadar da lezzetli. Fas Turlarına katıldığınızda ülkenin bu güzel yemeğini tatmalısınız.