Doğayla İç İçe Tatil İsteyenler Buraya!

Belki de yıllardır hayalini kurduğunuz tatil doğayla baş başa kalıp keyif çatmaktı… İş hayatının olumsuz durumlarından bir türlü fırsat bulamadığınız o tatil için artık planlar yapmanın zamanı gelmedi mi? Şimdi mesela bir düşünün; hafta sonu tatili gelmiş ve doğayla iç içe tatilin keyfini sürmek için yola çıktınız. Bu bir kültür turu, karavan tatili, yayla tatili veya arabanıza yüklediğiniz bisikletle uzun bir tatilde olabilir. Kararı size bırakıyor ve doğayla iç içe tatil isteyenler için mükemmel öneriler geliyor.

Karavanla Seyahat

İşte keyif, işte tatilin en güzel hali… Hepimiz için görmeye pek alışık olmadığımız ama sürekli hayaliyle yaşadığımız bir tatil türü mutlaka vardır. İşte şimdi onlardan birini gerçekleştirme zamanı! Kimine göre lüks olsa da bir kez olsun karavanla seyahat yapmanızı öneririz. Bunun için illa ki karavan almanıza gerek yok, karavan şirketlerinden belli bir zaman aralığında uygun fiyatlarla karavan kiralamak mümkün.

Şimdi gelelim karavanla seyahat edilebilecek rotalara; Ülkemizin cennet köşesi Kazdağları karavanla seyahat etmek için harika bir tercih olacaktır. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz el değmemiş doğasında keşfetmeniz gereken çok şey var. Doğadan gelen seslere kulak verin, huzur çok yakınınızda.

Diğer bir rotamız ise daha yakınlarımızda. Bolu’nun eşsiz doğasında tatilin keyfini çıkaranların adresi Yedigöller, karavanla seyahat etmenin keyifli olduğu harika bir yer. Sonbaharın en güzel renklerini barındıran Yedigöller’de geçecek her anın tadını doyasıya çıkarın. İş düşünmeyi veya teknolojik aletlerle uğraşmayı bir kenara bırakın ve doğayı kucaklayın.

Kültür Turları

Deniz, güneş, kum sezonunun kapanmasıyla kültür turlarına olan ilgi giderek artmaya başladı. İstanbul veya çevresinde oturuyor ancak keşfedilmeyi bekleyen çok yeriniz varsa İstanbul önceliğiniz olmalı. Tarihi yapılar, müzeler, camiler ve dahasına bol bol zaman ayırın.

Mesela birkaç günlük bir Ege keşfi hiç fena olmaz. Ege’nin birbirinden güzel köyleri doğayla iç içe tatil isteyenler için harika bir öneri olacaktır. Ülkemizin yerel kültürüyle yakından tanışacağınız bu turda fotoğraf makinelerinizi yanınızdan hiç ayırmayın.

Yaylalar

Türkiye’nin en can alıcı bölgesinde sıralanmış yaylalar doğayla iç içe tatil severlerin listesinde mutlaka olmalı. Karadeniz’in birbirinden güzel yaylalarında yeşile doyacak hatta geri dönmek istemeyeceksiniz. Karadeniz turlarına katıldığınızda Ayder Yaylası, Borçka, Karagöl ve dahası turunuza dahil olacak.

İstanbul’a iki saatlik mesafede olan Yalova’da Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye Köyü içindeki Erikli Yaylası, doğayla iç içe tatil severlere harika bir öneri. Yazın en sıcak günlerinde bile mis gibi havasıyla insanı kendine hayran bıraktırıyor. Şayet bir kamp severseniz Erikli Yaylası tam size göre demektir.

Kamp Tatili

Ülkemizde tatil için türlü seçenekler mevcut, kamp tatili de bunlardan biri. Yazın sıcak bölgeleri tercih ederken sonbahar aylarında daha yakın bölgeleri tercih edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken çadır ve kamp malzemeleri edinmek.

Kamp kurulabilecek rotalara gelince;

Yaşadığınız şehirden çok fazla uzaklaşmak istemiyorsanız tercihinizi İzmit Kumcağız’dan yana kullanabilirsiniz. Yaz ve sonbahar aylarına elverişli olan bu rotada Kefken ve Kandıra’yı listenize ekleyebilirsiniz. Doğanın eşsiz güzellikleri içinde deniz, güneş, kum severlerin akın ettiği bu bölgeler şehirden çok fazla uzaklaşmak istemeyenler için birebir.

Şimdi gelelim tatil cenneti Antalya’ya. Doğa sporlarından vazgeçemeyenlerin tercihi Adrasan kampçıların akın ettiği bir belde. Özel ihtiyaçlarınıza olanak sağlayan bu bölge her daim huzur ve keyif dolu.